Za nami 21. dzień ataku Rosji na Ukrainę. Na miasta naszych przyjaciół i sąsiadów wciąż spadają rosyjskie rakiety, a dzieci rodzą się w podziemiach metra i innych bunkrach – bez pieluch, wody, ogrzewania. Przed terrorem wojny uciekło już – jak poinformowało w niedzielę biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) – prawie 2,7 mln osób. Do Polski trafiło 1,8 mln ukraińskich uchodźców.
Od wybuchu wojny niemal cała działalność Fundacji skupia się na niesieniu pomocy Ukrainie. Nasze wsparcie realizujemy poprzez wysyłkę pomocy humanitarnej na Ukrainę oraz pomocy ukraińskim uchodźcom. Na te cele zebraliśmy już ponad 2,3 mln złotych w ramach naszej zbiórki publicznej na portalu zrzutka.pl – co czyni ją największą pod względem ilości uzbieranych środków zbiórką indywidualną na portalu (dla porównania, więcej zgromadziła tylko wspólna zbiórka kilkudziesięciu polskich organizacji pozarządowych na którą wpłynęło ponad 3,4 mln złotych). Szacujemy, że – włączając inne kanały, platformy i serwisy oferujące usługi płatnicze, jak PayPal, konta bankowe czy Stripe – całość otrzymanej od Państwa pomocy to około 4 mln złotych.
Za środki te udało się kupić m.in.: 2033 kamizelki i 690 dodatkowych wkładów balistycznych oraz 1420 hełmów (stan na 12/03/22). Sprzęt ratujący życie wysyłamy głównie do jednostek Obrony Terytorialnej. Chroni on życia cywili, którzy z dnia na dzień zostali żołnierzami. Nasza pomoc trafiła już m.in. do jednostek obrony terytorialnej Lwowa, Kijowa i Horochowa. W kamizelki kuloodporne i hełmy zaopatrujemy także dziennikarzy relacjonujących wojnę na Ukrainie. Wsparliśmy np. reporterów portalu oko.press. Nasza pomoc humanitarna obejmuje także inny sprzęt wojskowy jak drony, noktowizory, termowizory czy akcesoria wojskowe (ubrania, kamizelki taktyczne, plecaki itp.). W końcu, na Ukrainę wysłaliśmy specjalistyczny sprzęt medyczny (np. dwa respiratory) oraz materiały medyczne (m.in. stazy taktyczne, kompresy jałowe, plastry, strzykawki, kompresy, płyny do dezynfekcji, bandaże, opaski uciskowe, nici szewne etc.). Transporty ze sprzętem i materiałami medycznymi trafiły m.in. do szpitala w Wasylkowie (koło Kijowa) i szpitali wojskowych we Lwowie i Dnieprze.
Do 12 marca zrealizowaliśmy w sumie 16 transportów, w tym dwa ze sprzętem medycznym. Pomoc ta objęła towary zakupione za środki otrzymane od darczyńców jak i dary rzeczowe, w tym darowizny od firm. Dziękujemy w szczególności: Sigmed Sp. z o.o., Examion Polska Sp z oo, Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Szpitali Prywatnych, OSP KSRG Cisek, SP ZOZ w Głubczycach, CPTP Salus Sp. z o.o., Centrum medyczne NZOZ, ZEMCAR i NFM Group z Lęborka.
Innym obszarem pomocy ODF jest wsparcie ukraińskich uchodźców. Dzięki naszym wspaniałym wolontariuszom zakwaterowaliśmy już 4855 osób oraz gromadkę psów i kotów (a to tylko bardzo ostrożnościowe szacunki). Pomogliśmy też w transporcie minimum 1500 osób (obie statystyki ilustrują stan na 15/03/22). Działania te były możliwe dzięki niestrudzonej pracy naszych wolontariuszy, prowadzących infolinię dla uchodźców. Infolinia funkcjonuje pod numerem +48 577 121 101, a o jej początkach opowiada krótki filmik dostępny na platformie YouTube.
Pomogliśmy także uchodźcom wewnętrznym, dostarczając 100 materacy dla ofiar wojny – głównie kobiet i dzieci – zmuszonych do opuszczenia własnych domów, którzy znaleźli tymczasowy azyl w jednym ze schronisk w Truskawcu na Ukrainie.
Dla nas wszystkich wojna była zaskoczeniem, w tym dużym szokiem organizacyjnym. Spłynęło do nas tysiące wiadomości, rozdzwoniły się telefony. Skalę ekspansji naszych działań obrazuje rozrost naszego zespołu – z 10 do 25 stałych współpracowników. Wspiera nas także niezawodny zespół ok. 150 wolontariuszy. Systematycznie usprawniamy procesy po naszej stronie i z coraz większą regularnością będziemy informować o naszych działaniach. Uaktualnienia można śledzić na bieżąco na naszych kanałach w mediach społecznościowych oraz w sekcji “aktualności” na naszej zbiórce publicznej na zrzutka.pl.
Tak samo, jak przy naszych poprzednich zbiórkach (np. na pomoc Ukrainie w 2014-2016 czy kampanii “Posiłek dla Lekarza”), jak tylko wojna się skończy (oby szybko i sromotną klęską Putina!), opublikujemy dokładne sprawozdanie, dokumentujące gdzie poszła każda zebrana złotówka i każda zakupiona sztuka sprzętu. Transparentność ma dla nas pierwszorzędne znaczenie. Bez zaufania darczyńców nie bylibyśmy w stanie prowadzić tej czy poprzednich kampanii pomocowych. Tymczasem publikujemy skrótowe podsumowanie naszych ostatnich działań i meldujemy się wkrótce z nowymi statystykami i informacjami. Dziękujemy, że jesteście. A jeśli podoba Wam się co robimy, zachęcamy do wspierania nas na: https://zrzutka.pl/pomocukrainie
Zobacz także: