Gorące tematy:

Oświadczenie w sprawie eventu zorganizowanego przez EU Today w Parlamencie Europejskim w dniu 23 stycznia 2020 r.

Niedawno dowiedzieliśmy się o wydarzeniu, które odbyło się w Parlamencie Europejskim w dniu 23 stycznia 2020 r., zorganizowanym przez stronę internetową „EU Today”. Tytuł wydarzenia „Organizacje pozarządowe: między dobrem publicznym a złym zarządzaniem”, sugeruje, że wydarzenie dotyczyło interesującego i ważnego tematu, jakim jest funkcjonowanie organizacji pozarządowych w UE. Niestety, jak dowiedzieliśmy się od jednego z pechowych uczestników tego wydarzenia, ten tytuł był po prostu przykrywką dla kolejnej akcji założyciela „EU Today”, byłego pracownika UKIP, skrajnie prawicowego rasisty, negującego istnienie Holokaustu, Gary’ego Cartwrighta, która miała na celu zdyskredytowanie ODF i naszej pracy, szczególnie w Kazachstanie.

Gary Cartwright siedzi drugi od prawej

Z przykrością i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o tym, że poseł do Parlamentu Europejskiego z Chorwacji, pan Tomislav Sokol, został namówiony przez Cartwrighta do zorganizowania tego wydarzenia oraz że wielu pracowników PE i gości zostało podstępem skłonionych do uczestnictwa w nim. Prawdziwy cel tego wydarzenia wyszedł na jaw dość szybko, ponieważ po słowach wstępu moderator podobno zabronił zaproszonym panelistom wypowiadać się na inne tematy niż ODF i Kazachstan. Uczestnik, który zgłosił się do nas z pytaniem o to wydarzenie i skargą na nie, powiedział nam, że doszło do kłótni, gdy panelistom odmówiono prawa do odpowiadania na pytania, a w pewnym momencie debata stała się tak chaotyczna i toksyczna, że goście po prostu opuścili salę. 

Goście wydarzenia, w tym, najwyraźniej, duża grupa uczniów szkół średnich

Incydent ten stanowi kontynuację kampanii prowadzonej przez Cartwrighta, mającej na celu zdyskredytowanie ODF i naszych działań na rzecz obrony praw człowieka (a konkretnie, z nieznanego nam powodu, naszej długotrwałej i dobrze udokumentowanej walki z reżimem kazachstańskim). Od początku 2019 r. na stronie internetowej „EU Today” Cartwrighta i powiązanym z nią „EU Reporterem” opublikowano około 20 artykułów dyskredytujących ODF, początkowo autorstwa samego Cartwrighta, a następnie, jak się wydaje, podpisanych fałszywym nazwiskiem Phillipe Jeune (nigdzie w Internecie nie znaleźliśmy informacji o istnieniu takiej osoby). Gary Cartwright zorganizował również podobne wydarzenie w 2018 r., które wówczas relacjonowaliśmy, oraz jeszcze jedno w Brukselskim Klubie Prasowym wraz ze swoim częstym współpracownikiem Stephenem M. Blandem.

Zwracaliśmy także uwagę na potencjalne powiązania między Cartwrightem a grupą “EU Anti Corruption”  (nieaktywną od maja 2019 r., jej strona internetowa zniknęła), która pod koniec 2018 r. włożyła znaczne środki finansowe w promowanie treści szkalujących ODF w mediach społecznościowych.

Gary Cartwright nie tylko organizuje „prawdziwe” eventy w celu zdyskredytowania ODF, lecz również wymyśla nieistniejące: we wrześniu 2018 r. opublikował artykuł o spotkaniu w Spotkaniach Przeglądowych Wymiaru Ludzkiego (HDIM) OBWE (w których ODF regularnie bierze udział i organizuje spotkania towarzyszące, poświęcone prawom człowieka oraz praworządności). Podczas spotkania delegaci OBWE rzekomo długo dyskutowali na temat ODF, a nawet „jednogłośnie podpisali Pisemną Deklarację” potępiającą Fundację. Problem jednak w tym, że nie ma żadnej wzmianki o takim wydarzeniu ani o istnieniu Pisemnej Deklaracji

Czy uczestniczyłeś w tym wydarzeniu? Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoich wrażeniach, chętnie zamieścimy je tutaj. Z chęcią obalimy też wszelkie oskarżenia i fałszywe informacje, które mogłeś tam usłyszeć. Chcesz wiedzieć, czym się tak naprawdę zajmujemy? Zobacz naszą infografikę!

AKTUALIZACJA: Otrzymaliśmy informacje zwrotne na temat tego wydarzenia od posła do PE, pana Tomislava Sokola oraz jednego z zaproszonych mówców, prof. Uriarte Sanchez z Uniwersytetu Rey Juana Carlosa: