Gorące tematy:

Prześladowani polscy sędziowie i prokuratorzy w Brukseli

Z przyjemnością informujemy, że 12 grudnia 2019 r. zorganizowaliśmy serię spotkań z udziałem tzw. niepokornych polskich sędziów i prokuratorów – głównych ofiar politycznie motywowanych prześladowań: sędziów Waldemara Żurka i Dariusza Mazura oraz prokuratorów Krzysztofa Parchimowicza i Ewy Wrzosek.

Napięty program obrad rozpoczął się od spotkań z posłami do Parlamentu Europejskiego, w tym z wiceprzewodniczącą LIBE (Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych), Maite Pagazaurtundua, po których nastąpiły krótkie rozmowy m.in. z Petrą De Sutter i Januszem Lewandowskim.

Głównym wydarzeniem tego dnia była „Kampania Prawa i Sprawiedliwości przeciwko polskiemu sądownictwu” – debata podczas lunchu w Parlamencie Europejskim, współorganizowana z Renew Europe, prowadzona przez przyjaciół Polski w PE, tj. Sophie in’t Veld oraz – jak się dowiedzieliśmy – Michała Šimečkę, z kluczowymi wypowiedziami bezkompromisowej Róży Thun i naszej Lyudmyly Kozlovskiej.

Z dumą możemy stwierdzić, że sala była wypełniona po brzegi, co rzadko się zdarza na tego typu wydarzeniach, a relacje w mediach były dość znaczące – od około 10 relacji w telewizji państwowej, przez szczegółowy materiał w prywatnym Polsacie, aż po dziesiątki publikacji na portalach informacyjnych (od niezależnych, np. Gazeta Wyborcza i Dziennik, po prorządowe).

Całe wydarzenie można obejrzeć na naszym fanpage’u na FB.

Nagrania z wydarzenia dostępne są również na naszym kanale na YouTube:

Bezpośrednio po debacie odbyła się przyjemna dyskusja z naszymi przyjaciółmi z Human Rights Watch. Później nastąpiły dwa spotkania na wysokim szczeblu z Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą i Komisarzem ds. Sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Spodziewaliśmy się, że spotkania będą miały charakter kurtuazyjny, lecz okazały się one bardzo owocne, ponieważ uzgodniono na nich konkretne kolejne działania. Jednym z naszych głównych apeli podczas spotkania było zwrócenie się do ETS o zastosowanie środków tymczasowych w związku z represjami, z jakimi borykają się sędziowie. Komisja – ku naszej radości – właśnie zapowiedziała, że takie środki zostaną użyte. Jak jednak można było przewidzieć, wkrótce po naszym spotkaniu media prawicowe i państwowe – w tym główny telewizyjny dziennik państwowy „Wiadomości” – oskarżyły Wiceprzewodniczącą KE, która wystosowała pismo w obronie wymiaru sprawiedliwości, o „dążenie do anarchii”, ponieważ spotkała się z „znanymi radykałami” z ODF.

Na koniec dnia odbyło się – niestety w pośpiechu – otwarte spotkanie dla ekspertów, urzędników i przyjaciół, którego gospodarzem było Biuro Instytucji Europejskich Amnesty International.

Wystarczające będzie stwierdzenie, że spotkaliśmy się z dodającą otuchy, niespodziewaną falą wsparcia ze strony Unii Europejskiej dla ostatnich bohaterów niezależnego sądownictwa w Polsce. Główne przesłanie brzmiało: „Bądźcie silni, macie nasze wsparcie!”.

Powiązane artykuły:

Czytaj również: