Z przyjemnością informujemy, że 12 grudnia 2019 r. zorganizowaliśmy serię spotkań z udziałem tzw. niepokornych polskich sędziów i prokuratorów – głównych ofiar politycznie motywowanych prześladowań: sędziów Waldemara Żurka i Dariusza Mazura oraz prokuratorów Krzysztofa Parchimowicza i Ewy Wrzosek.
Napięty program obrad rozpoczął się od spotkań z posłami do Parlamentu Europejskiego, w tym z wiceprzewodniczącą LIBE (Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych), Maite Pagazaurtundua, po których nastąpiły krótkie rozmowy m.in. z Petrą De Sutter i Januszem Lewandowskim.
Głównym wydarzeniem tego dnia była „Kampania Prawa i Sprawiedliwości przeciwko polskiemu sądownictwu” – debata podczas lunchu w Parlamencie Europejskim, współorganizowana z Renew Europe, prowadzona przez przyjaciół Polski w PE, tj. Sophie in’t Veld oraz – jak się dowiedzieliśmy – Michała Šimečkę, z kluczowymi wypowiedziami bezkompromisowej Róży Thun i naszej Lyudmyly Kozlovskiej.
Z dumą możemy stwierdzić, że sala była wypełniona po brzegi, co rzadko się zdarza na tego typu wydarzeniach, a relacje w mediach były dość znaczące – od około 10 relacji w telewizji państwowej, przez szczegółowy materiał w prywatnym Polsacie, aż po dziesiątki publikacji na portalach informacyjnych (od niezależnych, np. Gazeta Wyborcza i Dziennik, po prorządowe).
Całe wydarzenie można obejrzeć na naszym fanpage’u na FB.
Nagrania z wydarzenia dostępne są również na naszym kanale na YouTube:
Bezpośrednio po debacie odbyła się przyjemna dyskusja z naszymi przyjaciółmi z Human Rights Watch. Później nastąpiły dwa spotkania na wysokim szczeblu z Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą i Komisarzem ds. Sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Spodziewaliśmy się, że spotkania będą miały charakter kurtuazyjny, lecz okazały się one bardzo owocne, ponieważ uzgodniono na nich konkretne kolejne działania. Jednym z naszych głównych apeli podczas spotkania było zwrócenie się do ETS o zastosowanie środków tymczasowych w związku z represjami, z jakimi borykają się sędziowie. Komisja – ku naszej radości – właśnie zapowiedziała, że takie środki zostaną użyte. Jak jednak można było przewidzieć, wkrótce po naszym spotkaniu media prawicowe i państwowe – w tym główny telewizyjny dziennik państwowy „Wiadomości” – oskarżyły Wiceprzewodniczącą KE, która wystosowała pismo w obronie wymiaru sprawiedliwości, o „dążenie do anarchii”, ponieważ spotkała się z „znanymi radykałami” z ODF.
Na koniec dnia odbyło się – niestety w pośpiechu – otwarte spotkanie dla ekspertów, urzędników i przyjaciół, którego gospodarzem było Biuro Instytucji Europejskich Amnesty International.
Wystarczające będzie stwierdzenie, że spotkaliśmy się z dodającą otuchy, niespodziewaną falą wsparcia ze strony Unii Europejskiej dla ostatnich bohaterów niezależnego sądownictwa w Polsce. Główne przesłanie brzmiało: „Bądźcie silni, macie nasze wsparcie!”.
Powiązane artykuły:
Czytaj również:
- Konsultacja ekspercka ODF: raport Komisji Europejskiej o stanie praworządności w UE (05.05.2020)
- Raport ODF i „Themis” o polskim sądownictwie opublikowany przez Komisję Europejską (25.03.2020)
- Stanowisko Fundacji Otwarty Dialog: sprawa sędziego Dariusza Mazura (19.11.2019)
- 20 pozwów przeciw PiS. Zabezpieczenie powództwa Fundacji Otwarty Dialog przeciw TVP (11.10.2019)
- Ataki na sędziów i niezależnych prokuratorów w Polsce. Wydarzenie ODF na forum OBWE HDIM 2019 (30.09.2019)
- Delegacja ODF wzięła udział spotkaniach podczas 4. sesji PACE (17.10.2018)
- ODF uczestnikiem jesiennej sesji PACE 2018, w czasie której zabierze głos w obronie praworządności i działaczy na rzecz praw człowieka (05.10.2018)
- Atak na rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie w Polsce – debata w ramach konferencji OBWE HDIM 2017 (19.09.2017)