Gorące tematy:

Europosłowie witają laureata Nagrody im. Sakharova Olega Sentsova

W dniu 26 listopada 2019 r. Fundacja Otwarty Dialog (ODF) i Centrum Wolności Obywatelskich (CCL) poprowadziły w Parlamencie Europejskim spotkanie przy śniadaniu pod tytułem „Ukraińscy zakładnicy Kremla: jak ich wszystkich uwolnić?” Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy europosłów Petrasa Auštrevičiusa (Renew Europe; Litwa), Violi von Cramon-Taubadel (Zieloni/EFA, Niemcy) i Julie Ward (S&D; Wielka Brytania).

Z dumą powitaliśmy Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera, laureata Nagrody im. Sakharova, przyznanej przez Parlament Europejski w 2018 r. i najbardziej znanego więźnia politycznego w Rosji. Sentsov przypomniał, że nie może mówić o kulturze, nie wspominając o tragicznych wydarzeniach, które spotykają Ukraińców na okupowanych terenach Krymu i Donbasu. Znalazło to odzwierciedlenie w uwagach inauguracyjnych Antoine’a Arjakovsky’ego, historyka z Collège des Bernardins, który stwierdził, że nauczanie historii europejskiej ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania imperializmu Rosji.

W nieformalnej i przyjaznej atmosferze europosłowie Bernard Guetta i Michael Gahler oraz współgospodarz – europosłanka Viola von Cramon-Taubadel dyskutowali o tym, jak zagwarantować integralność terytorialną i polityczną Ukrainy oraz zapewnić pełny dostęp mass mediów i międzynarodowych obserwatorów do kontrolowanych przez Rosję terenów Ukrainy.

Z kolei współgospodarz Petras Auštrevičius wezwał swoich kolegów do połączenia wysiłków na rzecz bezwarunkowego uwolnienia wszystkich ukraińskich zakładników Kremla, przetestowania obietnic ukraińskiego prezydenta Zelensky’ego i niezgody na kompromis z Rosją w sprawie uwolnienia więźniów.

Cieszymy się, że gościła u nas europosłanka Julie Ward, która od wielu lat działa na rzecz zagrożonych artystów, a także Różę Thun i Magdalenę Adamowicz, które od dawna zajmują się obroną praw człowieka.

Ambasador Ukrainy przy UE Mykola Tochytskyi i Prezes naszej Fundacji Lyudmyla Kozlovska wystąpili ze zdecydowanym komunikatem, przypominając o potrzebie zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej osobom łamiącym prawa człowieka, m.in. przywódcy popieranych przez Rosję separatystów w Doniecku Denisowi Pushilinowi oraz zastosowania wobec nich spersonalizowanych sankcji. Oleksandra Romantsova z CCL podkreśliła, że 87 ukraińskich więźniów politycznych jest nadal więzionych w Rosji i na okupowanym Krymie, a 227 jest przetrzymywanych jako zakładnicy w okupowanym Donbasie.

W uwagach końcowych ODF zdecydowanie zachęciła PE do współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego z Ukrainy, Rosji i UE w celu uwolnienia wszystkich zakładników Kremla.

Zobacz również:

Przeczytaj również:

  1. Raport ODF: Lista obywateli ukraińskich ściganych karnie na tle politycznym przez rosyjskie organy ścigania w latach 2014-2017 z dn. 25.09.2017 (dostępny w wersji EN i RU)
  2. Pierwszy raport ODF na temat sprawy Olega Sentsova (26.12.2014)
  3. Raport ODF na temat sprawy Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenki (11.09.2015)
  4. Międzynarodowa kampania informacyjna Let My People Go