Gorące tematy:

Zacieśnienie relacji pomiędzy Chinami a Kazachstanem. Jak proces ten wpływa na ochronę praw człowieka?

Kiedy: wtorek, 19 listopada 2019 r. w godzinach 15:00 – 17:00

Gdzie: Sala ASP 1E1, Parlament Europejski, Bruksela

Fundacja Otwarty Dialog oraz Włoska Federacja Praw Człowieka mają przyjemność zaprosić Państwa na wydarzenie organizowane we współpracy z posłami do PE, panem Nacho Sanchezem Amor (S&D; Hiszpania) i panem Niklasem Nienaßem (Zieloni/EFA; Niemcy).

Począwszy od roku 2004 pogłębia się współpraca gospodarcza pomiędzy Kazachstanem a Chinami. Ogłoszenie przez Prezydenta Xi Jinpinga inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku we wrześniu 2013 r. dodatkowo zacieśniło powiązania gospodarcze pomiędzy obydwoma państwami.

Wraz z intensywnym rozwojem chińskich inwestycji, interesy gospodarcze zdają się dominować nad poszanowaniem praw człowieka. Doprowadziło to w ciągu minionych kilku miesięcy do wybuchu sprzeciwów wobec chińskiej ekspansji. Ludzie wyszli na ulice, aby protestować przeciwko coraz większemu uzależnianiu się państwa od Chin.

Ignorując żądania swoich obywateli, władze Kazachstanu podpisują kolejne umowy z rządem Chin, stosując jednocześnie represje wobec uczestników pokojowych manifestacji. W następstwie masowych protestów, które latem tego roku miały miejsce w Hongkongu, w obydwu krajach również odnotowano niepokojąco podobne zapędy do tłumienia sprzeciwów (kontrola Internetu, wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy, stosowanie kar wobec uczestników pokojowych zgromadzeń, samowolnych masowych zatrzymań i zakazu podróżowania).

Pomimo, że Kazachstan podkreśla zaangażowanie swoich „nowych przywódców” w proces promowania wartości demokratycznych, kraj ten nie realizuje swoich zobowiązań w zakresie zapewnienia podstawowych swobód politycznych i ochrony praw człowieka. Ponadto, w imię zachowania dobrych relacji dwustronnych, Kazachstan zdaje się ignorować przypadki gwałcenia praw człowieka wobec przedstawicieli dość licznej mniejszości kazachskiej w Chinach. Powtarzające się apele międzynarodowych organizacji pozarządowych i instytucji (w tym Parlamentu Europejskiego, ONZ, Rady Europy oraz OBWE) wydają się przechodzić bez echa.

W świetle opisanych okoliczności, jakie działania może podjąć Unia Europejska, aby wzmocnić ochronę praw człowieka w Kazachstanie?

Uczestnicy panelu:

  • Lyudmyla Kozlovska – Prezes Fundacji Otwarty Dialog
  • Eleonora Mongelli – Wiceprezes Włoskiej Federacji Praw Człowieka
  • Ryan Barry – Koordynator Projektu i Badacz, Światowy Kongres Ujgurów
  • Bota Jardemalie – prawniczka i obrończyni praw człowieka, siostra więźnia politycznego Iskanderа Yerimbetovа
  • Patrick Henry – Członek Komitetu Praw Człowieka Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE)
  • Zanbota Alzhanowa/Alija Izbassarowa – Aktywistki, członkinie Inicjatywy Qaharman na Rzecz Praw Człowieka
  • Nacho Sanchez Amor (S&D; Hiszpania) – Członek Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji ds. Praw Człowieka
  • Niklas Nienaß (Zieloni/EFA; Niemcy) – Członek Delegacji do Parlamentarnych Komisji Współpracy UE-Kazachstan, UE-Kirgistan, UE-Uzbekistan oraz UE-Tadżykistan i ds. relacji z Turkmenistanem i Mongolią

W celu rejestracji prosimy o przesłanie maila na adres: [email protected]