Gorące tematy:

Konferencja “Dawid i Goliat: Zagrożenia związane z dezinformacją cyfrową”

W dniu 16 grudnia 2019 roku w budynku włoskiego centrum badawczego “Fabrica” z siedzibą w Treviso odbyła się konferencja pt. “Dawid i Goliat: Zagrożenia związane z dezinformacją cyfrową”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Włoską Federację Praw Człowieka we współpracy z “Fabricą” w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonej dyskusji publicznej, w której wzięła udział grupa znamienitych ekspertów oraz ofiary dezinformacji.

Wstępem do dyskusji były wystąpienia włoskiego fotografa Oliviera Toscaniego, eksperta w dziedzinie cyfrowej komunikacji politycznej i propagandy w internecie Alexa Orlowskiego, dyrektora ds. ekonomii i statystyki w AGCOM Marco Del Mastro oraz włoskiego dziennikarza Jacopo Iacoboni (za pomocą wideokonferencji), którzy przedstawili dane oraz pojęcia dotyczące niebezpiecznego wpływu dezinformacji na liberalne demokracje. W panelu wzięła również udział Lyudmyla Kozlovska, która padła ofiarą masowej kampanii oszczerczej wymierzonej przez rząd Kaczyńskiego przeciwko niej i Fundacji Otwarty Dialog.

Wielkie podziękowania dla Eleonory Mongelli z FIDU, która poprowadziła to wydarzenie i ponownie umieściła w centrum dyskusji kwestię indywidualnej odpowiedzialności w walce z dezinformacją.