Proces wyborczy
05-10.04.2012
Trybunał Konstytucyjny podjął decyzje w sprawie ordynacji wyborczej, które wprowadziły zmiany w regulacji procesu wyborczego w Ukrainie. W dniu 5 kwietnia Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne dołączenie zagranicznych punktów wyborczych do listy okręgów jednomandatowych na terenie Kijowa. W wyniku tej decyzji, prawie 400.000 wyborców z punktów zagranicznych będzie mogło głosować wyłącznie na listy partyjne. Natomiast w dniu 10 kwietnia Trybunał Konstytucyjny Ukrainy wydał decyzję, iż jedna i ta sama osoba nie może jednocześnie startować z list partyjnych i z okręgów jednomandatowych.
Źródła:
13.04.2012
Eksperci i politycy zgłaszają przypadki łamania prawa i stronniczości, które miały miejsce w czasie tworzenia okręgów wyborczych. Szef Komitetu Wyborców Ukrainy Oleksandr Chernenko mówił o problemach napotkanych przy tworzeniu okręgów wyborczych, w jego trakcie może bowiem mieć miejsce celowe „wycinanie” okręgów w sposób korzystny dla poszczególnych kandydatów, tak aby uzyskali oni jak największe poparcie wyborców. Jednak CEC zaprzeczył oskarżeniom o tendencyjne podejście do „wycinania” okręgów, ponieważ podstawowymi zasadami ich tworzenia jest zgodność z prawem i arytmetyka.
Źródła:
http://www.radiosvoboda.org/content/article/24578242.html
23.04.2012
Liderzy „Ojczyzny” Julia Tymoszenko i „Frontu Zmian” Arseniy Yatsenyuk podpisali Deklarację Zjednoczenia i ogłosili utworzenie wspólnej listy w wyborach parlamentarnych. Do zjednoczonej opozycji weszły partie: „Ojczyzna”, „Front Zmian”, „Ruch Ludowy”, „Ludowa Samoobrona”, a także partie „Za Ukrainę” oraz ‘Reformy i porządek”. Na czele listy staną J. Tymoszenko i A. Yatsenyuk jako politycy opozycyjni zajmujący czołowe miejsca w rankingach. Szefem nowego sztabu wyborczego zjednoczonej opozycji został Aleksandr Turchinov. Vladimir Klichko i Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Wolność” startują w wyborach samodzielnie.
Źródła:
http://www.unian.net/news/499454-timoshenko-i-yatsenyuk-sozdayut-edinyiy-izbiratelnyiy-spisok.html
http://www.pravda.com.ua/news/2012/04/12/6962660/
12.05.2012
Podczas Forum Zjednoczonej Opozycji Ukrainy zatwierdzono program jej działań pod nazwą “Sprawiedliwe państwo, uczciwa władza, godne życie”. Forum Zjednoczonej Opozycji, które odbyło się w dniu 12 maja na Placu Mikhailovskim w Kijowie zgromadziło zwolenników partii „Ojczyzna”, „Frontu Zmian”, „Ludowej Samoobrony”, „Za Ukrainę!” oraz partii „Reformy i porządek” i Ludowy Rukh Ukrainy. Zatwierdziły one program wspólnych działań, który zostanie dopracowany podczas krajowej debaty publicznej. Główne cele opozycji to wyprowadzenie kraju z kryzysu, sprawiedliwy podział majątku narodowego, reanimacja europejskiego wektora integracji Ukrainy, równorzędne stosunki z Rosją, obniżenie podatków, lustracja urzędników, zmniejszenie zakresu uprawnień władzy oraz wzmocnienie samorządów.
Źródła:
http://www.dw.de/dw/article/0,,15936893,00.html
Uwięzienie byłej premier Julii Tymoszenko
20.04.2012
Była premier Julia Tymoszenko została przeniesiona z Centralnego Szpitala Klinicznego Nr 5 w Charkowie do Kachanovskiej kolonii karnej, gdzie od 20 kwietnia prowadziła strajk głodowy, który zakończyła w dniu 9 maja. Jak poinformowała pierwsza Wiceminister Zdrowia Ukrainy Raisa Moiseenko, decyzja o przeniesieniu Tymoszenko do kolonii została podjęta po tym, jak po raz kolejny odmówiła ona badania lekarskiego i rozpoczęcia leczenia. Obrońca Julii Tymoszenko Sergiej Vlasenko oświadczył, że Tymoszenko miała siniaki na rękach i krwiak na brzuchu – był to wynik jej przewiezienia z kolonii do Centralnego Szpitala Klinicznego Nr 5 w dniu 20 kwietnia. Zdementował też informację podaną przez prokuratora obwodu charkowskiego Giennadiya Turyna, jakoby Tymoszenko odmówiła badania lekarskiego.
Jednocześnie służba prasowa Państwowej Służby Więziennej poinformowała, że rankiem w dniu 25 kwietnia, Julia Tymoszenko, podczas rozmowy z pracownikami i lekarzami kolonii Kachanovskiej, oświadczyła, że nie ogłaszała strajku. W dniu 3 maja córka Julii Tymoszenko Evgenia stwierdziła, że jej matka już drugi tydzień kontynuuje strajk i odmawia jego zakończenia, mimo próśb krewnych. W dniu 9 maja osobisty lekarz byłej premier Lutz Harms na briefingu pod murami szpitala oświadczył, że Julia Tymoszenko zaprzestała głodówki, i wraz z nią zaczął on opracowywać plan powrotu do normalnej diety.
Źródła:
http://www.bbc.co.uk/ukrainian/politics/2012/04/120421_tymoshenko_hospital_oz.shtml
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/634352
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/harms_timoshenko_pripinila_goloduvannya_1725861
25.04.2012
Komisarz ds. Praw Człowieka Nina Karpachova potwierdziła, że Julia Tymoszenko została pobita. Z kolei lider frakcji Partii Regionów Oleksandr Efremov przypuszcza, że oświadczenie ukraińskiej Rzecznik Praw Obywatelskich, potwierdzające fakt pobicia Tymoszenko, zostało wydane w zamian za zaoferowane jej miejsce na liście wyborczej opozycji. A.Efremov stwierdził również konieczność zaprzysiężenia nowej Rzecznik Praw Obywatelskich, aby uniknąć upolitycznienia tego urzędu; zaprzysiężenie odbyło się niedługo potem, w dniu 27 kwietnia, kiedy nowo wybrany Komisarz ds. Praw Człowieka Valeria Lutkovskaya złożyła ślubowanie w Radzie Najwyższej.
Źródła:
http://ria.ru/world/20120425/635039298.html
http://www.pravda.com.ua/news/2012/04/27/6963644/
Reakcja społeczności międzynarodowej na sytuację polityczną w Ukrainie
22.02.2012‑03.05.2012
Urzędnicy unijni są zaniepokojeni sytuacją związaną z aresztowaniem Julii Tymoszenko i Yuriya Lutsenko, wskutek czego została zawieszona ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Były senator Czech z ramienia Obywatelskiej Partii Demokratycznej Vlastimil Segnal rozpoczął strajk głodowy w geście solidarności z Julią Tymoszenko. Również w dniu 3 maja, niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle oświadczył, że partnerzy UE uzgodnili, że ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą zostanie zawieszona do czasu, aż proces przywracania praworządności pójdzie w dobrym kierunku. Wcześniej, 22 kwietnia okazało się, że Czechy, a w dniu 24 kwietnia – że Wielka Brytania nie ratyfikują umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą do czasu uwolnienia przywódców opozycji.
Również Ukraina przełożyła zaplanowany na maj szczyt prezydentów państw Europy Środkowej, gdyż 14 z 19 zaproszonych szefów państw odmówiło przyjazdu do Jałty na znak protestu przeciwko niewłaściwemu traktowaniu przez władze skazanego lidera opozycji Julii Tymoszenko.
Źródło:
http://focus.ua/politics/229877/
http://ukinukraine.fco.gov.uk/uk/news/?view=News&id=757152582
http://www.reuters.com/article/2012/05/08/us-ukraine-tymoshenko-idUSBRE8470ND20120508
12.05.2012
Zgodnie z informacją podaną przez przedstawicielstwo UE w Ukrainie, komisarze europejscy nie zamierzają uczestniczyć w wydarzeniach poświęconych Euro 2012 w Ukrainie. Ponadto kilkoro wysokich rangą urzędników krajów UE zrezygnowało z wizyty w Ukrainie w okresie mistrzostw piłki nożnej ze względu na sytuację wokół Julii Tymoszenko.
Bojkot meczów Euro 2012 na terenie Ukrainy ogłosiły m.in. rząd Austrii, Holandii i Belgii. Wcześniej, w dniu 30 kwietnia, Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaleciła swoim ministrom zrezygnowanie z uczestnictwa w mistrzostwach Europy z powodu niewłaściwego traktowania przebywającej w więzieniu Julii Tymoszenko.
Źródła: