10 lutego 2021 r. Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) Sądu Okręgowego w Amsterdamie odmówiła ekstradycji podejrzanego do Polski ze względu na obawy dotyczące gwarancji rzetelnego procesu. Swoje uzasadnienie Izba oparła o informacje Fundacji Otwarty Dialog i Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, opisujące m.in. szykany stosowane wobec niezależnych sędziów w Polsce.
Holenderski sąd odmówił ekstradycji oskarżonego do Polski ze względu na systemowe, jak i występujące w konkretnej sprawie, zagrożenie prawa do rzetelnego procesu. To pierwsza tego typu decyzja od czasu przejęcia władzy przez obóz władzy skupiony wokół partii Prawo i Sprawiedliwość. Nie odmawiano dotąd ekstradycji z powodu ryzyka naruszenia prawa do rzetelnego procesu, a co najwyżej czasowo wstrzymywano je do czasu uzyskania od polskich władz dodatkowych informacji.
Z orzeczenia sądu (przypisy 9-10) wynika, że opracowaniami, które w decydującym stopniu przesądziły o odmowie w zakresie stwierdzonych naruszeń systemowych były:
- wspólny list ODF i „Themis” do Komisji Europejskiej o przesłuchaniu przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej 14 krakowskich sędziów orzekających w sprawie prokuratora Mariusza Krasonia;
- zamieszczone na stronie „Themis” angielskie tłumaczenie artykułu Mariusza Jałoszewskiego z redakcji OKO.press o przejęciu władzy w neo-KRS przez frakcję „jastrzębi”.
We wspólnym apelu ODF i „Themis” – pod którym podpisało się ponad trzydziestu polskich i zagranicznych profesorów prawa oraz organizacji pozarządowych – opisaliśmy represje jakie spadły w ostatnim czasie na grupę 14 krakowskich sędziów w związku z wydawanymi przez nich decyzjami w sprawie prześladowanego prokuratora Mariusza Krasonia. W liście, zaadresowanym do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Věry Jourovej i komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, wzywaliśmy Komisję by ta po raz pierwszy zastosowała nowy mechanizm ochrony praworządności wobec Polski, tj. powiązania wypłaty środków unijnych z kryterium przestrzegania zasad rządów prawa.
O lutowej decyzji amsterdamskiego sądu dot. wstrzymania ekstradycji Polaka pisały polskie i zagraniczne media, m.in. Wirtualna Polska, TVN24, Polsat News, Interia czy Politico Europe.
Zobacz orzeczenie Międzynarodowej Izby Pomocy Prawnej (IRK) Sądu Okręgowego w Amsterdamie.
Zobacz także – aktywności na rzecz obrony praworządności w Polsce podejmowane na łamach instytucji europejskich przez Fundację Otwarty Dialog:
- Sytuacja prokuratorów w Polsce jest bliższa standardom białoruskim niż unijnym. Wysłuchanie niezależnych prokuratorów przed PE (5 marca 2021)
- „Jak UE powinna wspierać polski wymiar sprawiedliwości?” – spotkanie europosłów z polskimi sędziami (9 października 2020)
- Czołowi prawnicy świata stają w obronie sędziego Tulei – kolejny list ODF do Komisji Europejskiej (8 czerwca 2020)
- Decydująca faza walki o praworządność w Polsce: list otwarty do Komisji Europejskiej (29 kwietnia 2020)
- ODF sygnatariuszem listu do przewodniczącego KE ws. zamachu na rządy prawa w Polsce (17 grudnia 2019)
- „Kampania Prawa i Sprawiedliwości przeciwko polskiemu sądownictwu” – przesłuchanie ODF w Parlamencie Europejskim” (17 grudnia 2019, po angielsku)
- Prześladowani polscy sędziowie i prokuratorzy w Brukseli (16 grudnia 2019)
- Polskie media o zorganizowanej przez ODF konferencji w PE z udziałem prześladowanych polskich sędziów (13 grudnia 2019)
Czytaj również:
- Polscy i mołdawscy sędziowie muszą pozostać niezawiśli. Stanowcza rezolucja PACE (26 lutego 2021, po angielsku)
- Czas podsumowań: jak walczyliśmy o praworządność w Polsce w 2020 r. (28 grudnia 2020)
- Stanowisko Fundacji Otwarty Dialog: sprawa sędziego Dariusza Mazura (19 listopada 2019)
- Ataki na sędziów i niezależnych prokuratorów w Polsce. Wydarzenie ODF na forum OBWE HDIM 2019 (30 września 2019)
Zdjęcie tytułowe: G. Fessy, dutchnews.nl