Gorące tematy:

Pilna wiadomość! Nasilają się represje dziennikarzy i pracowników wideo portalu Stan.kz!

W dniu 17.01.2012 w biurze wideo portalu Stan.kz o godz. 13.00 zjawił się oficer operacyjny Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa. Wręczył on wezwania z żądaniem stawienia się na przesłuchaniu w tym samym dniu, 17.01.2012r., o godz. 15.00 pracownikom Stan.kz liczącym 15 osób. Takie wezwanie większości pracowników wideo portalu Stan.kz w czasie pracy zakłóca bieżącą działalność biura oraz nie pozwala na przedstawienie oceny wyników wyborów parlamentarnych. Takie podejście stanowi również przeszkodę w zapewnieniu wykwalifikowanej pomocy prawnej wezwanym pracowników. 

Na dzień 18.01.2012r. przesłuchania pracowników Stank.kz są kontynuowane, ponieważ, jak wynika z liczby wezwań, ogółem wezwano 15 osób. Wielu z nich nie ma – są w podróżach służbowych, na urlopach itd. Pracownicy Stan.kz poinformowali o tym śledczego.

Jeśli chodzi o charakter przesłuchań: zgodnie ze słowami dyrektora Baurzhana Mussirova, spędził on około 2,5-3 godzin na przesłuchaniu w dniu 17.01.2012r. Wczoraj, 18.01.2012r. w godzinach porannych zostali przesłuchani następujący pracownicy:

1. Korespondent Sh

W dniu 17.01.2012 r. w biurze portalu internetowego Stan.kz o godz. 13.00 pojawił się oficer operacyjny Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, Nurlan Beysenov. Wręczył on zawiadomienia z żądaniem stawienia się na przesłuchanie tego samego dnia o godz. 15.00 piętnastu pracownikom Stan.kz. Takie wezwanie większości pracowników portalu internetowego Stan.kz jednocześnie, a ponadto w czasie pracy, narusza normalny tryb pracy biura oraz przekaz informacji odnośnie wyników wyborów parlamentarnych. Również takie postępowanie utrudnia udzielenie profesjonalnej pomocy prawnej wezwanym pracownikom.

Na dzień 18.01.2012 r. przesłuchania pracowników Stan.kz nadal trwają, ponieważ według liczby zawiadomień wezwano  aż 15 osób. Spośród nich wielu obecnie jest poza miastem: w delegacjach służbowych, na urlopach itd. Pracownicy Stan.kz powiadomili o tym śledczego.  

Jeżeli chodzi o sam charakter przesłuchania, według relacji dyrektora Baurzhana Mussirova, w dniu 17.01.2012 r. spędził on na przesłuchaniu ok. 2,5 -3 godz. W dniu dzisiejszym, tj. 18.01.2012 r. od rana przesłuchane zostały następujące osoby:

1.   Sherniyaz Zhanabekovich Shagataev, korespondent

2.   Bauyrzhan Shegebaevich Idrisov, operator kamery

3.   Danesh Askarbekovich Baybolatov, producent filmowy

4.   Murat Erikovich Belgibaev, główny reżyser programów informacyjnych

Na godz. 16.00 (według czasu Almaty) została wezwana jeszcze jedna osoba, realizator obrazu Dmitriy Kurabaev.

Na przesłuchaniu zadawane są głównie te same pytania:

•    pytania dotyczące wydarzeń 16,17 grudnia 2011r. w Zhanaozenie.

•    dodatkowo pytania dotyczące struktury naszej firmy, finansów, formy organizacji, liczby zatrudnionych pracowników, technologii pracy z materiałami wideo, archiwum.

Załącznik:

Lista pracowników wezwanych na przesłuchanie:

1. Baurzhan Dauletkulovich Musirov, dyrektor

2. Asel Tuleugasymovna Limzhanova, główny redaktor

3. Zhyldyz Tuleuova, zastępca głównego redaktora

4. Murat Erikovich Belgibaev, główny reżyser programów informacyjnych

5. Danesh Askarbekovich Baybolatov, producent

6. Sherniyaz Zhanabekovich Shagataev, korespondent

7. Azamat Sarkhytbaevich Azamat, korespondent

8. Timur Bisembaevich Ermashev, korespondent

9. Zamzagul Zhunusovna Abdrakhmanova, korespondent

10. Orken Zhoyamergenovich Bisenov, producent liniowy

11. Viktor Vasilyevich Gudz, główny operator kamery

12. Pavel Viktorovich Engelgardt, operator kamery

13. Aleksandr Alekseyevich Platonov, operator kamery

14. Bauyrzhan Shegebaevich Idrisov, operator kamery

15. Dmitriy Kazbekovich Kurabaev, realizator obrazu;

tj. łącznie wezwano 15 osób.

Konieczne jest wsparcie oraz obrona dziennikarzy i pracowników Stan.kz, którzy relacjonują wydarzenia w Kazachstanie, szczególnie w punktach zapalnych, takich jak Obwód Mangistauski.  Wzywamy władze Kazachstanu do zapobieżenia represjom w stosunku do redakcji portalu Stan.kz za wykonywanie przez nich działalności zawodowej.

W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt: Lyudmyla Kozlovska, Fundacja „Otwarty Dialog”, [email protected]