Gorące tematy:

Кonferencja w PE «Central Asia: how to prevent and fight corruption?»

22 czerwca 2011 r. w sali P4B001 Parlamentu Europejskiego, od 10.00 do 12.00 odbędzie się konferencja “Central Asia: how to prevent and fight corruption?” Konferencja jest organizowana przez FLARE Network oraz Fundację “Otwarty Dialog” pod patronatem europosła Marka Migalskiego (Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów).

Konferencja będzie poświęcona systemowym uwarunkowaniom korupcji jako problemom społecznym, ekonomicznym i politycznym w Azji Środkowej, oraz jej przejawom, metodom przeciwdziałania oraz zwalczania przez organizacje obywatelskie i społeczność międzynarodową.

W konferencji wezmą udział działacze społeczni z Kazachstanu, Kirgistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

Prezentacja sytuacji w regionie będzie wstępem do dyskusji, w trakcie której uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi m. in. na następujące pytania:

  • w jakim stopniu kraje Azji Środkowej są w stanie kontrolować sytuację w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego?
  • jaki jest związek pomiędzy korupcją władz a samobójczymi zamachami terrorystycznymi w ostatnich miesiącach w Kazachstanie? Jakie jest ryzyko destabilizacji regionu na modłę afgańską?
  • czy istnieje korupcyjna symbioza pomiędzy państwowymi agendami ds. zwalczania przestępczości narkotykowej a światem przestępczym?
  • dlaczego ostatnie wydarzenia w Azji Środkowej powinny zwrócić uwagę Europy?
  • jak finansowana jest działalność europejskich firm na rynkach środkowoazjatyckich i jak przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy?
  • czy i kiedy europejskie granty wspierają reformy i przemiany demokratyczne, a kiedy umacniają dyktatury?

 

Prosimy o potwierdzenie udziału i kontakt w razie pytań:

Anna Koj,  FLARE Network – Brussels’ Representative Office to the EU, [email protected]Tel +32 470 69 34 24

Lyudmyla Kozlovska, Fundacja Otwarty Dialog, [email protected], Tel +48 507 73 90 25

FLARE Network

FLARE – Freedom, Legality and Rights in Europe – to międzynarodowa sieć organizacji pozarządowychm których wspólnym celem jest walka z korupcją oraz z międzynarodową przestępczością zorganizowaną. Członkami FLARE są stowarzyszenia promujące aktywną postawę młodych ludzi. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej FLARE: www.flarenetwork.org 

Fundacja Otwarty Dialog

Fundacja «Otwarty Dialog» została stworzona przez ludzi, którzy uważają, że europejskie wartości – wolność osobista, prawa człowieka, demokracja, samostanowienie – są nie tylko deklaracjami, ale powinny być powszechną rzeczywistością XXI wieku. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Fundacji: www.odfoundation.eu 

Konferencja organizowana we współpracy z: