Gorące tematy:

Liga młodych wyborców: frekwencja wyborców na poziomie 59 %

Głównym naruszeniem prawa w punktach wyborczych było zmuszanie uczącej się młodzieży do głosowania, a także dokładne śledzenie każdego oddanego głosu.

Liga młodych wyborców (LMW) zakończyła obserwację w 47 punktach wyborczych – na dużych uczelniach i w akademikach Astany, Mała-Aty i Szmykentu – o godz. 01:30, 4 kwietnia.

Frekwencja wyborców o godz. 20:00, 3 kwietnia w obserwowanych przez LMW punktach  wyniosła 68 318 osób, co stanowi 59% ogólnej liczby wyborców tych punktów.

W Ałma-Acie w 28 punktach wyborczych w ciągu dnia zagłosowało 50 075 osób. W Astanie w 12 punktach– 10 824. W Szymkencie w 7 punktach wyborczych zagłosowało 7 419 wyborców.

Na dwa dni przed wyborami do koordynatora projektu zadzwoniły nieznane osoby, przedstawiając się jako pracownicy akimatu (regionalnej administracji państwowej) i zażądali dostarczenia listy wyborców, grożąc, że nie zostaną oni wpuszczeni do punktów wyborczych.

Ponadto, w dzień wyborów w Szymkencie dostawca usług telefonicznych wyłączył telefon w biurze, który jest telefonem gorącej linii. Organizacja nie ma zadłużeń związanych z opłatą za telefon.

 Źródło: http://iresse.yvi.kz/