PACTA ET CONSTITUTIONES
hetmana Filipa Orlika.
Historia, tradycja i współczesność.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
poświęcona 300 konstytucjonalizmu ukraińskiego
5 kwietnia 2010 r. mija 300 rocznica ułożenia pierwszego dokumentu o charakterze praw podstawowych dla narodu kozackiego napisanego przez kontynuatora niepodległościowego programu hetmana Iwana Mazepy – hetmana na uchodźstwie Filipa Orlika, jednej z najbardziej barwnych postaci w historii Ukrainy, mającej jednoznacznie pozytywną konotację w relacjach polsko-ukraińskich. Ród hetmana wywodził się ze szlachty polskiej pochodzenia czeskiego, osiadłej na Litwie. Po klęsce hetmana Mazepy pod Połtawą Filip Orlik został wybrany hetmanem Kozaczyzny, która nie uznała zwierzchności cara rosyjskiego. W swej dyplomacji opierał się na Rzeczypospolitej, Turcji i Francji. Na emigracji napisał wywód praw – uchodzący za pierwszą konstytucję Ukrainy. Zgodnie z dekretem prezydenta Ukrainy – rocznica ta jest obchodzona jako na szczeblu państwowym.
Okazja jubileuszu może być zachętą do głębszej refleksji naukowej nad prawodawstwem ukraińskim w retrospekcji historycznej i, przede wszystkim, na etapie współczesnym, podkreślając polsko-ukraiński wymiar tego zagadnienia. Jednocześnie jest to powód, by zainicjować forum naukowe o wielkim wydźwięku społecznym i politycznym, będące także prowokacją do dalszej współpracy ze środowiskami akademickimi na Ukrainie w perspektywie wspólnych projektów.
Konferencja została objęta patronatem honorowym Ambasadora Ukrainy w Polsce.
Termin konferencji – 10 grudzień 2010 r.
Organizatorzy i współorganizatorzy Konferencji:
Centrum UCRAINICUM KUL
Wydział Prawa Prawa Kanonicznego i Administracji KUL
Instytut Polski Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki (Łuck)
Wydział Prawa Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego im. Łesi Ukrainki (Łuck)
Instytut Badań Kościelnych (Łuck)
Społeczne i pozarządowe organizacje Polski i Ukrainy (Fundacja „Wspólne Korzenie”. Fundacja „Otwarty Dialog”, Stowarzyszenie „Civitas Christiana” etc)
Do uczestników konferencji skierowany zostanie specjalny list
Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
W ramach Konferencji planowane są bloki zagadnień:
- Historia związana z Konstytucją Filipa Orlika
- Współczesne prawodawstwo ukraińskie.
- Prawo polskie i ukraińskie – aspekt porównawczy.
- Sytuacja Kościołów w świetle prawa ukraińskiego.