Gorące tematy:

Solidarni z EuroMajdanem w Warszawie

30 stycznia 2014 r. odbyła się w Warszawie manifestacja pod hasłem Solidarni z EuroMajdanem, której celem było wyrażenie poparcia dla Ukraińców domagających się swoich praw.  Inicjatorami akcji były: Fundacja Otwarty Dialog, Amnesty International, Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna, Projekt w Warszawie. Spotkanie poprowadził dziennikarz Robert Leszczyński.

Mimo kilkunastostopniowego mrozu i przejmującego wiatru, kilkaset osób odwiedziło Plac Konstytucji, aby swoją obecnością wyrazić solidarność z EuroMajdanem, oddać leki i środki opatrunkowe  dla chorych i rannych na Majdanie oraz przekazać pieniądze, które pomogą w funkcjonowaniu polskich misji na Ukrainie. Zbiórki zostały zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog. Wszyscy zainteresowani otrzymywali materiały informacyjne oraz mieli możliwość dopytania o szczegóły związane z wyjazdem na Ukrainę w roli wolontariusza w ramach długoterminowej misji obserwacyjnej, której organizatorem jest właśnie Fundacja. Amnesty International zachęcało do złożenia podpisu pod petycją do ukraińskich władz, domagając się tym samym powstrzymania eskalacji przemocy i rozliczenia każdego pojedynczego przypadku łamania praw człowieka.

Z okazji wydarzenia Gazeta Wyborcza, w tym dniu, dołączyła do regularnego wydania dziennika dodatek Solidarni z Euromajdanem, który był również rozdawany w trakcie trwania manifestacji. W ciągu trzech godzin, na warszawskim Euromajdanie, na wsparcie misji obserwacyjnej, udało się zebrać do puszek 8 238,58 PLN, rozdać kilkaset egzemplarzy dodatku Gazety Wyborczej oraz 1000 ulotek,  które informowały o możliwości pomocy Ukrainie poprzez udział w misji, przekazanie leków, czy datków pieniężnych. Pod petycją Amnesty International udało się zebrać ponad 600 podpisów.

W proteście Solidarni z Euromajdanem wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, ukraińscy aktywiści, dziennikarze i artyści, osoby publiczne, a także Polacy, którym los Ukraińców nie jest obojętny.

Relację z wydarzenia można obejrzeć na:

http://www.youtube.com/watch?v=r6h5mnSo9Aw&feature=youtu.be