Gorące tematy:

Polacy rozbili namiot na Majdanie

Na Majdanie rozpoczęła się długoterminowa misja Fundacji Otwarty Dialog.

W namiocie oraz biurze pracę rozpoczęli wolontariusze. W ramach pomocy społeczeństwu obywatelskiemu Ukrainy będą monitorować sytuację, wspierać wizyty obserwatorów i przekazywać wiedzę o Unii Europejskiej.

To kolejna inicjatywa fundacji z Warszawy. Dotychczas z inicjatywy Otwartego Dialogu odbyły się trzy misje obserwacyjne i trzy koncerty na EuroMajdanie.

„Obserwacje i doświadczenia wyniesione z dotychczasowych misji utwierdziły nas w przekonaniu o potrzebie kontynuacji polskiej obecności na Majdanie. Aktualnym celem misji są działania, mające na celu pomoc uczestnikom protestów na Ukrainie i długoterminowe wzmocnienie potencjału ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego ze strony Unii Europejskiejpowiedział Bartosz Kramek, przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog.

W swojej pracy wolontariusze skupią się na następujących obszarach:

– Monitorowanie naruszeń praw człowieka wśród uczestników protestów, szczególnie przedstawicieli mediów, studentów, uczestników AutoMajdanu.

– Organizacja i koordynacja misji obserwacyjnych i wsparcia międzynarodowego.

Działania informacyjne propagujące wiedzę na temat Unii Europejskiej i spraw międzynarodowych, praw uczestników protestów, zasad i technik pokojowej samoorganizacji społecznej, obejmujące warsztaty, dystrybucję materałów informacyjnych, prelekcje i konwersacje dot. ww. obszarów tematycznych
z udziałem prelegentów z krajów UE i Ukrainy, wspieranych poprzez system wideokonferencji i materiały video.

– Działania informacyjne propagujące wiedzę na temat Unii Europejskiej i spraw międzynarodowych, praw uczestników protestów, zasad i technik pokojowej samoorganizacji społecznej, obejmujące warsztaty, dystrybucję materałów informacyjnych, prelekcje i konwersacje dot. ww. obszarów tematycznychz udziałem prelegentów z krajów UE i Ukrainy, wspieranych poprzez system wideokonferencji i materiały video.

„Obecny etap misji będzie obejmował trzymiesięczny okres od stycznia do kwietnia 2014 r. W tym czasie, co tydzień będziemy organizować kolejne wyjazdy dla wolontariuszy. Każdy z takich „turnusów” potrwa 9 dni (wyjazd w piątek, powrót w kolejną niedzielę). W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie misja może zostać przedłużona. Założenia przewidują stałą obecność kilkunastoosobowej grupy polskich wolontariuszy w Kijowie mających do swojej dyspozycji namiot na EuroMajdanie oraz biuro”– powiedział Krzysiek Bukowski z Biura Prasowego Fundacji Otwarty Dialog, prowadzący pierwszy turnus.

Fundacja cały czas poszukuje osób chętnych na wyjazd do Kijowa. Szczególnie  zależy jej na osobach znających język ukraiński i rosyjski. Osoby takie proszone są o przesłanie informacji na adres media[at]odfoundation.eu.

Fundacja Otwarty Dialog w okresie od listopada 2013 r. zorganizowała trzy misje obserwacyjne do Kijowa. Obok przedstawicieli Fundacji, wzięli w nich udział polscy parlamentarzyści: Michał Jaros, Tomasz Makowski, Michał Szczerba i Marcin Święcicki. Ponadto, w grudniu 2013 r. Fundacja była współorganizatorem trzech koncertów muzycznych na głównej scenie EuroMajdanu: polskich zespołów rockowych Metka i The Stylacja oraz sylwestrowego koncertu brytyjskiego muzyka Neila Taylora. Oprócz tego, w dniu 30 grudnia, Fundacja sfinansowała i zorganizowała zakup sprzętu elektronicznego o wartości ok. 4000$ na potrzeby organizacji EuroMaidan SOS i OZON, zajmujących się wsparciem  uczestników protestów, a także zorganizowała w Polsce akcję zbiórki leków i środków opatrunkowych dla uczestników protestów (https://www.facebook.com/events/377205279090756/).

W dniu 9 stycznia 2014 r. Fundacja Otwarty Dialog opublikowała raport poświęcony wydarzeniom związanym z EuroMajdanem, dokumentujący naruszenia praw obywatelskich i nadużycia ze strony organów państwowych wobec uczestników protestów, wspierających ich organizacji i inicjatyw społecznych, jak również niezależnych dziennikarzy. Jest dostępny na naszej stronie internetowej – tutaj.