Gorące tematy:

Sąd przychylił się do wniosków ekstradycyjnych Ablyazova

Aix-en-Provence, Francja – Francuski sąd w Aix-en-Provence zezwolił na ekstradycję czołowego działacza opozycyjnego – Mukhtara Ablyazova.

O jego ekstradycję wnioski złożyły Rosja i Ukraina. Sąd podkreślił, że mimo pozytywnego rozpatrzenia obu wniosków, pierwszeństwo w wyegzekwowaniu decyzji sądu ma strona rosyjska. Prawnicy Ablyazova zapowiedzieli apelację – mają 5 dni na jej złożenie w sprawie decyzji o ekstradycji na Ukrainę i 7 dni w związku z wnioskiem rosyjskim.

Sąd nie dostrzega motywu politycznego zarówno samej sprawy Ablyazova, jak i złożonych wniosków ekstradycyjnych.

Fundacja Otwarty Dialog jest zaskoczona i zaniepokojona podjętą decyzją. Oznacza ona, że francuski sąd nie dostrzega oczywistego motywu politycznego zarówno samej sprawy Mukhtara Ablyazova, jak i obu złożonych wniosków ekstradycyjnych. Sąd pokazał również, że nie traktuje poważnie zagrożenia dla życia i zdrowia opozycjonisty, jakie niesie ze sobą podjęta decyzja. Jej następstwem będzie przekazanie Mukhtara Ablyazova przez władze Rosji lub Ukrainy w ręce reżimu Nursułtana Nazarbajewa w Kazachstanie. Liczne doniesienia i apele społeczności międzynarodowej dotyczące łamania podstawowych praw człowieka i stosowania tortur przez władze Kazachstanu budzą ogromny niepokój co do bezpieczeństwa życia i zdrowia opozycjonisty.

Motywowane politycznie próby ekstradycji są w ostatnich latach  dużym problemem z jakim muszą się zmierzyć kraje Europy. Stosowany system ekstradycyjny oparty jest na wzajemnym zaufaniu stron, gwarantującym zachowanie szacunku, podstawowych praw człowieka i przestrzeganie prawa międzynarodowego. Niestety w przypadku współpracy z krajami rządzonymi przez reżim – jak w przypadku Kazachstanu o takim zaufaniu nie może być mowy.