Gorące tematy:

Kazachstan uwalnia żonę oponenta reżimu

Na dzisiejszej konferencji w Astanie, rzecznik kazachstańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczył, że “organy ścigania Kazachstanu postanowiły zmienić środek ograniczenia wolności dla Almy Shalabayevy“ z cofnięciem zakazu podróżowania poza Ałmaty włącznie. Shalabayeva została nielegalnie deportowana z Włoch z sześcioletnią córką w maju br. O jej wolność zabiegał rząd Włoch, ONZ oraz organizacje broniące praw człowieka.

  • Decyzja została podjęta na wniosek Shalabayevej i włoskiego rządu.
  • Shalabayeva i jej córka otrzymały paszporty i mogą się ubiegać o wizy innych krajów.
  • Sprawa karna przeciwko Almie Shalabayevej wszczęta przeciwko niej w Kazachstanie pozostaje otwarta.
  • Jako zabezpieczenie w sprawie w której Shalabayeva jest oskarżona w Kazachstanie, ma zostać wniesiony dom rodziców w którym Shalabayeva i jej córka mieszkały po deportacji.
  • W rozmowie telefonicznej z włoską minister spraw zagranicznych Emmą Bonino, Alma Shalabayeva wyraziła swoją wdzięczność za skuteczną pomoc Włoch w odzyskaniu wolności.
  • Władze Włoch już wcześniej przyznały, że deportacja z żony i córki Abliazowa w maju br. była nielegalna oraz że premier i ministrowie sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych nie byli o niej poinformowani.
  • Shalabayeva jest żoną Mukhtara Abliazowa, czołowego oponenta Nursultana Nazarbajewa, byłego ministra i biznesmena. Według stanowiska Prokuratury Generalnej Kazachstanu w okresie od 2005 do 2008 r. byli szefowie banku BTA, którym kierował Ablyazov przy pomocy podstawionych firm wyprowadzili z banku 6 mld dolarów. Sprawy karne zostały wszczęte także na Ukrainie i w Rosji. 12 top menedżerów BTA zostało skazanych na kary od 2 do 8 lat pozbawienia wolności, a za pozostałymi członkami kierownictwa, w tym Ablyazovem ogłoszono międzynarodowe listy gończe. 
  • Mukhtar Abliazow został zatrzymany w południowej Francji w dniu 31 lipca br. O jego ekstradycję ubiegają się Rosja i Ukraina.

Komentarz Fundacji Otwarty Dialog:

Przywrócenie wolności Almie Shalabayevej to bardzo dobra wiadomość, lecz powodem do radości będzie dopiero jej pojawienie się w Europie. Decydując się na jej uwolnienie Kazachstan stara się ocieplić swój wizerunek przed procesem i tym samym zwiększyć szansę na ekstradycję z Francji Mukhtara Ablyazova po 9 stycznia. Nie należy jednak zapominać, że w kazachskich więzieniach wciąż przebywają więźniowie polityczni, tacy jak Vladimir Kozłów, obrońcy praw człowieka jak adwokat Vadim Kuramshin czy działacze robotniczy jak Roza Tuletayeva.