Gorące tematy:

Ukraina: lista dziennikarzy i aktywistów poszkodowanych w wyniku działań oddziałów specjalnych „Berkut” w czasie protestów w Kijowie

Dziesiątki dziennikarzy i osób uczestniczących w demonstracjach zostało bezlitośnie pobitych przez funkcjonariuszy oddziałów specjalnych „Berkut”. Pobitych zostało również kilku medyków woluntariuszy. Fundacja „Otwarty Dialog” przedstawia listę osób poszkodowanych. 

Zagraniczni dziennikarze:

1. Duński dziennikarz Vamberg ANDERSEN – w nocy 30.11.2013 po rozgromieniu demonstracji na Euromajdanie milicja utrudniała mu filmowanie i biła po głowie.

2. Emin KALANTAROV (portal informacyjny „LifeNews”) – funkcjonariusze „Berkuta” uszkodzili mu rękę i rozbili kamerę.

3. Polski dziennikarz Paweł PIENIĄŻEK – relacjonował wydarzenia, które miały miejsce obok budynku Administracji Prezydenta Ukrainy. W czasie jednego z ataków milicji na demonstrantów, rozbito mu głowę, pomimo że pokazywał swoją legitymację prasową.

4. Polski dziennikarz Tomasz PIECHAL (Eastbook”) – został pobity w sobotę, 30.11.2013.

5. Joseph SIVENKIY (gazeta „The New York Times”) – ucierpiał podczas szturmu obok Administracji Prezydenta Ukrainy. „Zostałem ranny w twarz odłamkiem po wybuchu, do którego doszło wprost przede mną, kiedy składałem relację ze starcia obok Administracji prezydenta na Bankowej. Nie mogę dokładnie powiedzieć, co to było, ale podejrzewam, że był to kawałek granatu hukowego lub zbiornika z gazem łzawiącym. W szpitalu mi go usunięto i założono szwy”, – poinformował fotoreporter.

6. Sergey YURCHENKO (portal informacyjny „Novoross.info”, gazeta „Tavricheskiye vesti. Novorossiya”) – został poważne ranny w czasie zamieszek na ulicy Bankowej w Kijowie: rozbita głowa, kilka złamań i stłuczeń, hospitalizowany w szpitalu Nr 17 w Kijowie, skradziono mu lub zagubiono tablet.

 

Ukraińscy dziennikarze:

1. Valeriy BURLAKOV (tygodnik „Ukrainskiy tyzhden”) – ucierpiał w wyniku wybuchu granatu hukowego.

2. Yuriy BUTUSOV (internetowy portal informacyjny „Cenzor.net”) – rozbita głowa.

3. Dmitriy VOLKOV (kanał telewizyjny „1+1”) – funkcjonariusz „Berkuta” rozbił mu telefon i uderzył w obojczyk.

4. Igor VOLOSYAKIN (internetowy portal informacyjny „uezd.com.ua”) – został uderzony kamieniem w głowę.

5. Valeriy GARAGUTS (gazeta „Litsa”) – Za pośrednictwem adwokata Valeriy poinformował, że kiedy leżał na ziemi razem z innymi poszkodowanymi, żołnierze „Berkuta” po kolei pozowali do zdjęcia, stawiając przy tym jedną nogę na głowie swoich okaleczonych ofiar. Przedstawiali siebie w roli myśliwych,a zatrzymanych nazywali „mięsem”.

6. Gleb GARANICH (agencja informacyjna „Reuters”) – doznał urazu głowy.

7. Dmitriy GNAP („Hromadske telebachennya”) – funkcjonariusze „Berkuta” pobili go i zabrali pendrive.

8. Yevgeniy GOLOVATYUK (agencja informacyjna „Ukrayinski Novyny”) – stracił przytomność po tym, jak wybuchł koło niego granat hukowy.

9. Denis DANKO (kanał telewizyjny „1+1”) – doznał urazu głowy.

10. Mikhail ZAGORSKIY (witryna „Zhitomir.info”) – został uderzoną pałką policyjną w twarz.

11. Aleksandr ZAKLETSKIY – pobity przez milicję.

12. Dmitriy LARIN (internetowy portal informacyjny „Ukrainska pravda”) – funkcjonariusz „Berkuta zerwał mu plakietkę z napisem „prasa” i zaczął bić.

13. Yakov LYUBICH („Hromadske telebachennya”) – funkcjonariusze „Berkuta” pobili go, rozbili kamerę i odebrali pendrive.

14. Dmitriy KACHURA (gazeta „Kommentarii”) – funkcjonariusz „Berkuta” rzucił w jego plecy kamieniem.

15. Lesya KOVAL (kanał telewizyjny „Ukraina”) – funkcjonariusze „Berkuta” przewrócili Lesię Koval i jej matkę na ziemię, bili po nerkach. Na okrzyki, że jest dziennikarką, obrzucili ją wulgarnymi wyzwiskami.

16. Stanislav KOZLYUK (tygodnik „Ukrainskiy tyzhden”) – pobity przez jednego z członków jednostki specjalnej „Berkut” obok budynku Gabinetu Ministrów Ukrainy 24.11.2013.

17. Valeriy KOLOSYUK (internetowy portal informacyjny „Aratta. Okno v Ukrainu”) – funkcjonariusze „Berkuta” powali go na ziemię, a następnie zaczęli bić pałkami (6-8 osób). Wskutek pobicia doznał rozległego wylewu na skroni, stłuczenia ramion i nóg. Funkcjonariusze „Berkuta” rozbili mu kamerę.

18. Maksim KUDINETS (internetowy portal informacyjny „Insider”) – funkcjonariusze „Berkuta” pobili go i celowo zniszczyli kamerę.

19. Roman KUPRIYANOV (agencja informacyjna „Euronews”) – Roman filmował mężczyznę leżącego na ulicy, który wcześniej został pobity. Funkcjonariusze „Berkuta” kazali mu przestać filmować. On jednak filmował dalej. Pracownicy struktur siłowych pobili go. Obecnie przebywa w szpitalu z urazem czaszkowo-mózgowym.

20. Maks LEVIN (agencja informacyjna „LB.UA”) – doznał kilku krwiaków i stłuczeń.

21. Yevgeniy MALOLETKA (agencja informacyjna „UNIAN”) – złamana ręka, rozbity obiektyw i lampa błyskowa. Według jego relacji, bito go specjalnie, wiedząc, że jest dziennikarzem.

22. Mustafa NAYEM (internetowy portal informacyjny „Ukrainska pravda”, („Hromadske Telebachennya”) – otrzymał cios w głowę.

23. Ivan NAKONECHNYY (kanał telewizyjny „5 kanal”) – funkcjonariusze „Berkuta” wlekli go po ziemi i próbowali przerzucić przez ogrodzenie.

24. Aleksey OSYKA (kanał telewizyjny „1+1”) – funkcjonariusz „Berkuta” rzucił w niego kamieniem.

25. Aleksandr PEREVOZNIK (agencja informacyjna „LIGABiznesInform”) – pobity przez funkcjonariuszy milicji, pomimo że mówił, iż jest dziennikarzem.

26. Freelancer Sergey POLEZHAKA – funkcjonariusze „Berkuta” bili go po rękach i uderzali w kamerę, uszkodzili obiektyw.

27. Dmitriy PRIKHNO (agencja informacyjna „Podyad z vami” ) – doznał urazu głowy.

28. Vlad PUCHICH (gazeta „20 minut”) – pobity przez milicję.

29. Sergey SUPINSKIY (agencja informacyjna „Agence France-Presse”) – doznał urazu nóg.

30. Fotograf Aleksandr TERLYUK – liczne krwiaki, rozbita głowa.

31. Yevgeniy FELDMAN (gazeta „Novaya gazeta”) – został uderzony kamieniem.

32. Natalya FIGEL (portal medialny „Vidia”) – w czasie pokojowej demonstracji popierającej integrację europejską napadł na nią nieznany mężczyzna i próbował rozbić jej kamerę.

33. Oleg KHAVRUK (gazeta „Kommentarii”) – funkcjonariusze „Berkuta” rozbili mu głowę, zadawali mu ciosy w ramiona i plecy.

34. Ivan CHERNICHKIN (gazeta „Kapital”)– doznał urazu nogi w wyniku wybuchu granatu hukowego.

35. Mstislav CHERNOV (agencja informacyjna „MediaPort”) – uszkodzona ręka, rozbity obiektyw. Został celowo pobity przez funkcjonariuszy „Berkuta”, którzy zerwali z niego plakietkę z napisem „prasa”.

36. Anton CHERNYSHOV (Niezależne Związki Zawodowe Dziennikarzy) – milicja pobiła go, odebrała i całkowicie rozbiła kamerę.

37. Sergey CHUZAKOV (agencja informacyjna „Associated Press”) – hospitalizowany z urazem głowy po starciu protestujących z milicją w Kijowie, został trafiony kamieniem w twarz.

38. Andrey DZINDYA (gazeta “Drogowy Patrul” był brutalnie pobity i następnie aresztowany) więcej tutaj i tutaj.

Aktywiści

Po ataku „Berkuta” i rozpędzeniu demonstrujących na Majdanie Niepodległości w nocy z 29 na 30 listopada zostało pobitych i zatrzymanych szereg aktywistów. Kilka osób zaginęło bez wieści. Inicjatywa obywatelska „Euromajdan SOS” sporządziła listę osób poszkodowanych.

 

Osoby zaginione:

1. Yuriy BOKCHENKO              

 2. Ivan GARGAS                                   

3. Lyubomir DEREVYANKO     

4. Georgiy DZHUGAMALIYEV  

5. Pavel DMITRENKO               

6. Aleksandr MARTYNYUK      

7. Roman MOLODYY                

8. Aleksandr SAMCHENKO     

9. Oleg SIRKO               

Osoby zatrzymane 30.11.2013:

1. Dmitriy BACHINSKIY(zwolniony)

2. Bogdan BOROVYY (zwolniony)

3. Pavel VISHNEVSKIY (zwolniony)

4. Andrey VOZNYY (zwolniony)

5. Maksim GANCHERUK (zwolniony)

6. Sergey GRINIK (zwolniony)

7. Denis DATSYUK (zwolniony)

8. Boris DONSKIY – hospitalizowany z rozpoznaniem „złamanie lewej kości piszczelowej”

9. Yaroslav DRUZENKO(zwolniony)

10. Vladimir DUDOK

11. Aleksandr YESIPCHUK (zwolniony)

12. Bogdan ZAMBITSKIY (zwolniony)

13. Irina ZAKHARCHENKO hospitalizowana z rozpoznaniem „zamknięty uraz czaszkowo-mózgowy”

14. Vladimir IVANOV (zwolniony) – hospitalizowany z rozpoznaniem „stłuczenie lewego stawu łokciowego”

15. Viktor KRASOVETS (zwolniony)

16. Yuriy KOBETS (zwolniony)

17. Nikolay KOLINKO (zwolniony)

18. Ivan KRYACHKO (zwolniony) – hospitalizowany z rozpoznaniem „uraz klatki piersiowej, uraz tkanek miękkich biodra prawego”

19. Vitaliy KUZMENKO (zwolniony)

20. Vadim LARIN (zwolniony)

21. Oleg LYULIK (zwolniony)

22. Elvin MANSULOV (zwolniony)

23. Dmitriy MIKHALCHUK (zwolniony)

24. Vasiliy PANCHENKO (zwolniony)

25. Vladimir PRIYDUN (zwolniony)

26. Andrey ROMANIV (zwolniony)

27. Sergey PUGACH (zwolniony)

28. Igor SIRENKO(zwolniony)

29. Sergey SYSHINSKIY (zwolniony)

30. Vasily UGRIN (zwolniony)

31. Maksim FEDYAY (zwolniony)

32. Andrey YAREMOV (zwolniony) więcej tutaj i tutaj

01.12.2013 kilku aktywistów zostało brutalnie pobitych przez funkcjonariuszy pododdziałów „Berkut” obok budynku Administracji Prezydenta Ukrainy. Zatrzymanych zostało 9 demonstrantów, 6 z nich doznało urazów i okaleczeń różnego stopnia, i zostało hospitalizowanych. Przeciwko zatrzymanym zostały wszczęte sprawy karne pod zarzutem organizowania i udziału w masowych zamieszkach (art. 294 kodeksu karnego Ukrainy). Jeśli ich wina zostanie udowodniona, to mogą zostać skazani na karę więzienia na okres od 5 do 8 lat. 04.12.2013 Szewczenkowski Sąd Rejonowy w Kijowie postanowił aresztować 9 aktywistów na okres 2 miesięcy:

1. Yuriy BOLOTOV  

2. Valeriy GARAGUTS

3. Vladislav ZAGOROVKO

4. Nikolay LAZAREVSKIY

5. Sergey NUZHNENKO

6. Aleksandr OSTASHCHENKO

7. Yaroslav PRITULENKO

8. Yegor PEREVIR

9. Gennadiy CHEREVKO

Również na 2 miesiące aresztu został skazany aktywista partii „Svoboda” Аleksandr SOLONECHKO, którego zatrzymano przy pomniku Lenina w Kijowie 01.12.2013. Aleksander został oskarżony o dokonanie przestępstwa z art.296 („Chuligaństwo”). Grozi mu kara do 7 lat pozbawienia wolności. W dniu 06.12.2013 r. na dwa miesiące został aresztowany dziennikarz  organizacji obywatelskiej „Dorozhnyi Kontrol”, Andrey DZYNDZYA, który również został oskarżony o organizację i udział w zamieszkach w pobliżu Administracji Prezydenta w dniu 01.12.2013 r.

W stosunku do większości oskarżonych brak jest wystarczających dowodów. Co więcej, istnieje nagranie wideo, na którym widać, jak „Berkut” bije Ostashchenko i Lazarevskiego, a oni nie stawiają oporu (więcej tutaj i tutaj). Łącznie od 24 listopada do 3 grudnia milicja wszczęła 64 sprawy karne dotyczące masowych protestów w Kijowie. Na wniosek organów postępowania przygotowawczego 14 osób zostało aresztowanych.

Według doniesień ukraińskich mediów, łącznie, poczynając od 30.11.2013, o pomoc medyczną zwróciło się 305 osób poszkodowanych, z których 120 otrzymało pomoc w warunkach stacjonarnych. Obecnie w szpitalach pozostaje 9 osób.

Ukraińskie media donoszą także o pobiciu przez oddziały „Berkut” zespołu medyków-wolontariuszy, którzy udzielali pomocy poszkodowanym 01.12.2013 obok gmachu Administracji Prezydenta Ukrainy. O szczegółach poinformował doktor Valeriy Kondratov: „Ja byłem w punkcie medycznym, opatrywałem ludzi, jeden z wolontariusz odprowadzał poszkodowaną kobietę do karetki pogotowia. Wtedy zaczęła się czystka, ludzie uciekali, grupa medyków składająca się z 4 osób została, aby nieść pomoc medyczną. Kiedy zaczęli przesuwać się w głąb tłumu, trzymając w górze ręce krzyczeli, że udzielają pomocy medycznej, próbowali podejść do zakrwawionego dziennikarza”. Wtedy właśnie funkcjonariusze „Berkuta” zaczęli bić medyków. „Na końcu, kiedy leżałem z twarzą przy ziemi, jeden z nich (funkcjonariuszy „Berkuta” – red.) podniósł mnie, żeby jego partner mógł uderzyć mnie w twarz, – opowiedział Kondratov.

 

Fundacja „Otwarty Dialog” stanowczo potępia użycie siły w stosunku do lekarzy, aktywistów i dziennikarzy w czasie protestów w Kijowie. W historii niepodległej Ukrainy to pierwszy przypadek, kiedy na skutek działań organów ścigania w tym samym czasie ucierpiało dziesiątki dziennikarzy (w tym zagranicznych). Użycie siły fizycznej w stosunku do dziennikarzy podczas wykonywania przez nich swoich obowiązków zawodowych stanowi przestępstwo (art. 171 k.k. Ukrainy), dlatego winni pobicia dziennikarzy powinni ponieść pełną odpowiedzialność zgodnie z prawem.

Zgodnie z art. 12 ustawy Ukrainy „O Milicji” („Warunki i granice użycia środków oddziaływania fizycznego, środków specjalnych i broni palnej”) „…użycie przez milicję siły fizycznej nie powinno przekraczać środków niezbędnych do wykonania powierzonych milicji obowiązków i powinno sprowadzać się do jak najmniejszego wyrządzenia szkody na zdrowiu osoby łamiącej prawo oraz innych obywateli”.  Nie mniej jednak, na nagraniach wideo z 30 listopada (na Majdanie Niepodległości) i 1 grudnia (obok budynku Administracji Prezydenta Ukrainy) wyraźnie widać, że funkcjonariusze oddziału specjalnego „Berkut” celowo i bezlitośnie bili aktywistów, lekarzy i dziennikarzy. Takie działania milicji powinny zostać zakwalifikowane jako przekroczenie uprawnień służbowych i ukarane zgodnie z prawem

Fundacja „Otwarty Dialog” zwraca się z apelem do rządów demokratycznych państw i międzynarodowych organizacji praw człowieka o przeprowadzenie szczegółowego śledztwa w sprawie minionych wydarzeń w Kijowie. Najwyżsi funkcjonariusze ukraińskiego rządu, kierownictwo organów ścigania, a także szeregowi członkowie jednostki specjalnej „Berkut”, mający związek z pobiciem aktywistów, lekarzy i dziennikarzy podczas wydarzeń 30 listopada i 1 grudnia, powinni ponieść pełną odpowiedzialność za swoje działania.