Gorące tematy:

W razie ekstradycji Francja powinna zapewnić sprawiedliwy proces Ablyazova

W grudniu 2013 roku we Francji sąd zajmie się rozpatrzeniem wniosku o ekstradycję kazachskiego polityka Mukhtara Ablyazova. W obawie o stosowanie nacisków przez kazachskie władze, które miały miejsce już na etapie wszczynania spraw przeciwko Mukhtarowi Ablyazovowi, międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka apelują o niedopuszczenie do jego ekstradycji na Ukrainę lub do Rosji. Zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji istnieje ryzyko stosowania przemocy fizycznej i stronniczego traktowania przez sąd Mukhtara Ablyazova. Istnieje także duże prawdopodobieństw, że Ukraina i Rosja przekażą dysydenta do Kazachstanu, gdzie także grożą mu tortury i niesprawiedliwy proces.

W 2002 roku opozycyjny polityk i były minister energetyki Mukhtar Ablyazov był już skazany na karę więzienia za działalność polityczną. W więzieniu niejednokrotnie był torturowany i bity. Zdaniem Parlamentu Europejskiego, Human Rights Watch, Amnesty International, Departamentu Stanu USA wyrok w sprawie Mukhtara Ablyzova był motywowany politycznie. Po opuszczeniu więzienia Mukhtar Ablyazov nadal wspierał i finansował opozycję. W 2009 roku pełniący wówczas funkcję prezesa rady nadzorczej i będąc większościowym udziałowcem BTA Banku, Mukhtar Ablyazov kolejny raz popadł w niełaskę prezydenta Nursultana Nazarbayeva w związku z kontynuowaniem działalności opozycyjnej i finansowaniem opozycji. BTA Bank został znacjonalizowany, a przeciwko jego szefom i pracownikom zostały wszczęte sprawy karne pod zarzutem popełnienia przestępstw finansowych. Organy ścigania Kazachstanu, a następnie Rosji i Ukrainy, ogłosiły za Mukhtarem Ablyzovem międzynarodowy list gończy.

Na Ukrainie Mukhtar Ablyazov został oskarżony o dokonanie oszustwa i przywłaszczenie, sprzeniewierzenie lub zagarnięcie cudzego mienia w szczególnie dużych rozmiarach, dokonanych w grupie osób działających w zmowie (art. 190 cz.4 i art. 191 cz. 5 k.k. Ukrainy). 07.07.2011 rząd Wielkiej Brytanii, powołując się ma ewentualne motywy polityczne ścigania karnego Mukhtara Ablyazova, udzielił mu azylu politycznego. 31.07.2013 francuska policja zatrzymała Mukhtara Ablyazova na podstawie „czerwonego alertu” Interpolu, ogłoszonego na wniosek ukraińskich organów ścigania w sprawie jego ekstradycji. Federacji Rosyjska i Republika Kazachstanu również wystosowały wnioski w sprawie ekstradycji kazachskiego polityka.