Gorące tematy:

Historia ruchu opozycyjnego „Demokratyczny Wybór Kazachstanu”

„Demokratyczny Wybór Kazachstanu” (DWK) stał się drugim masowym ruchem opozycyjnym w Kazachstanie, który uzyskał poparcie społeczne i otwarcie wystąpił przeciwko zmonopolizowaniu władzy przez Nursultana Nazarbayeva i jego otoczenie. Historia DWK stanowi doskonałą ilustrację istoty autorytarnego reżimu w Kazachstanie – cała władza została skoncentrowana w rękach wąskiego kręgu, na którego czele stoi prezydent Nursultan Nazarbayev, zaś przeciwnicy reżimu są skazani na prześladowania ze strony władz, a następnie emigrację z Kazachstanu.

Historia DWK demonstruje, że polityczna opozycja w Kazachstanie praktycznie w całości została odsunięta od walki o władzę, jak to jest przyjęte w krajach demokratycznych. W Kazachstanie ruch opozycyjny w pierwszej kolejności jest skazany na walkę o własne przetrwanie.

W potyczkach ze swoimi oponentami władze kraju uciekają się do wszelkich metod, poczynając od ścigania karnego (Mukhtar Ablyazov, Galymzhan Zhakiyanov), aż do fizycznego odsunięcia (Аltynbek Sarsenbayev, Zamanbek Nurkadilov). W każdej chwili partia opozycyjna może zostać uznana za ekstremistyczną i zdelegalizowana przez sąd. Najpierw w taki sposób została zlikwidowana PL „DWK”, a potem jej prawna następczyni PL „Alga!”.