Gorące tematy:

Wszystkiego najlepszego, panie dyktatorze!

6 lipca 2013 r. z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog odbył się nietypowy happening związany z obroną praw człowieka i wolności słowa w Kazachstanie.

Akcja została zorganizowana w sobotnie popołudnie w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie pod nazwą „Święto dyktatorów”. 6 lipca – w dniu urodzin Nursułtana Nazarbajewa i Wojciecha Jaruzelskiego, fundacja Otwarty Dialog postanowiła wyprawić dyktatorom urodziny. 

Dzięki akcji informacyjnej mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z wewnętrzną sytuacją w Kazachstanie i dowiedzieć się od kazachskiej dziennikarki Zhanary Kassymbecovej o  problemach związanych z łamaniem praw człowieka, prześladowaniami opozycji i ściganiem uchodźców politycznych. Wolontariusze zachęcali przechodniów do częstowania się jabłkami i wpisywania życzeń na wielkiej kartce urodzinowej, która została później przewieziona do Ambasady Kazachstanu w Warszawie. Warszawiacy życzyli Nazarbajewowi powrotu na drogę demokracji lub odejścia od władzy.

Wydarzeniom towarzyszyły występy teatru ulicznego. Aktor odgrywający rolę generała Jaruzelskiego, wspierany przez przechodniów usiłował skłonić Nazarbajewa do przejścia na stronę demokracji poprzez symboliczny gest przeciągania liny. „Jaruzelski” życzył Nazarbajewowi by wybrał pokojową drogę przemian.

Manifestacja spotkała się z pozytywnym odbiorem i dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie włączali się do wspólnego „świętowania” urodzin dyktatorów. Zaowocowało to rozdaniem ponad 80 kg jabłek, 500 ulotek informacyjnych i zapisaniu 10 metrowej kartki urodzinowej.

Happening mający na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na problem łamania praw człowieka w Kazachstanie, odbył się już po raz drugi. Tak jak przed rokiem okazją do opowiedzenia o trudnej sytuacji mieszkańców Kazachstanu były urodziny rządzącego od ponad 20. lat prezydenta Nazarbajewa.