Gorące tematy:

List do hiszpańskich parlamentarzystów w sprawie Alexandra Pavlova

W związku ze zbliżającą się rozprawą Alexandra Pavlova, po której hiszpański sąd podejmie decyzję w sprawie jego ekstradycji do Kazachstanu, Fundacja Otwarty Dialog wystosowała list do komisji sprawiedliwości i komisji spraw zagranicznych hiszpańskiego parlamentu, oraz rzecznika praw obywatelskich (Defensor del Pueblo). 

W liście zwraca uwagę na polityczny kontekst sprawy, jakim są powtarzające się w kolejnych krajach europejskich historie zatrzymań i ekstradycji przeciwników reżimu Nursułtana Nazarbayeva, dokonywane na życzenie władz Kazachstanu, przy pomocy listów gończych Interpolu, pod wątpliwymi zarzutami. Niektórym z tych spraw, jak przeprowadzonej pośpiesznie deportacji żony i 6-letniej córki dysydenta Mukhtara Ablyazova z Włoch, towarzyszą rażące naruszenia proceduralne.

Fundacja Otwarty Dialog zwraca uwagę, że przeciwnicy Nazarbayeva zmuszani są do emigracji przez grożące im w Kazachstanie niebezpieczeństwo – oponenci władz odsiadują w tym kraju wieloletnie wyroki więzienia, nie mają zagwarantowanego uczciwego procesu, narażeni są na tortury. Ewentualne ekstradycja Pavlova do Kazachstanu wystawiałaby jego życie i zdrowie na bezpośrednie zagrożenie.

Fundacja wzywa hiszpańskich parlamentarzystów, aby przez swoją obecność na rozprawie i monitoring dalszych etapów procesu zagwarantowali jego uczciwy przebieg, oraz reagowali w razie dostrzeżenia ewentualnych nieprawidłowości proceduralnych.

Przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog, którzy będą w Hiszpanii obserwować przebieg rozprawy, planują spotkać się z członkami parlamentu, aby poinformować ich o znaczeniu i politycznym kontekście sprawy Pavlova, oraz uczulić na kwestie łamania praw człowieka w Kazachstanie.

Poniżej załączamy z możliwością pobrania artykuł z Gazety Prawnej opisujący działanie kazachskich i rosyjskich służb w Europie, oraz teksty z prasy brytyjskiej i włoskiej dotyczące deportacji żony i córki Mukhtara Ablyazova z Włoch do Kazachstanu.