Gorące tematy:

Kazachstan: brak fachowej pomocy medycznej stanowi zagrożenie dla życia Rozy Tuletayevej

Gwałtownie pogorszył się stan zdrowia Rozy Tuletayevej, aktywistki ruchu strajkowego naftowców z Zhanaozen. Administracja kolonii tak jak wcześniej nie udziela jej właściwej pomocy medycznej. Życie Rozy Tuletayevej jest zagrożone.

20.06.2013, za zgodą administracji kolonii Roza Tuletayeva została poddana konsultacji medycznej w szpitalu obwodowym w Atyrau. Chirurg zdiagnozował u Rozy Tuletayevej znaczne powiększenie gruczolaka wątroby, guz urósł o 4 centymetry (zwiększenie jeszcze o jeden centymetr może doprowadzić do pęknięcia wątroby). W szpitalu Rozie Tuletayevej powiedziano, że operację będzie można przeprowadzić tylko wtedy, gdy guz wątroby osiągnie wymiary krytyczne. Równocześnie Roza Tuletayeva odczuwa ostre bóle w okolicy kręgosłupa (na chwilę obecną w kolonii nikt nie przeprowadził koniecznego badania lekarskiego i diagnoza jest nieznana), w związku z tym lekarze nie mogą zlecić wykonywania zastrzyków. Również w nerkach stwierdzono u niej występowanie kamieni.

Aliya Tuletayeva, córka Rozy Tuletayevej, obawia się o życie swojej matki, ponieważ z powodu niskich kwalifikacji lekarzy w kolonii i lekceważącego stosunku administracji, Roza Tuletayeva została pozbawiona prawa do uzyskania właściwej pomocy medycznej. Wcześniej, po stwierdzeniu guza wątroby i kłopotów z kręgosłupem, lekarze z kolonii zalecili Rozie Tuletayevej użycie maści rozgrzewającej. Ponadto, Roza Tuletayeva powinna unikać wysiłku fizycznego i napięcia psychicznego, w przeciwnym wypadku, guz wątroby będzie się szybciej rozwijać. Tymczasem, nie zważając na prośby Rozy Tuletayevej, administracja czasami siłą zmusza ją, aby wychodziła na apele i znosiła okropne bóle.

Jednocześnie rosną naciski ze strony służb specjalnych Kazachstanu w stosunku do Aliyi Tuletayevej. Na podstawie jej relacji wiadomo, że kiedy w marcu 2013 roku po raz kolejny przyjechała do Atyrau, aby odwiedzić swoją matkę w kolonii, stale prowadzono za nią obserwację. Ponadto, funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego zwrócili się z wnioskiem do wydziału kadr w miejscu pracy Aliyi Tuletayevej w sprawie udzielenia informacji na jej temat.

Rząd Kazachstanu nie zapewnił udzielenia niezbędnej pomocy medycznej Rozie Tuletayevej. W ten sposób zostały zignorowane żądania kazachskich i międzynarodowych organizacji obrony praw człowieka. Obrońcy praw człowieka mają wątpliwość, czy administracji kolonii posiada wiarygodne dane na temat stanu zdrowia Rozy Tuletayevej, i twierdzą nawet, że istnieje prawdopodobieństwo, iż jest na nią wywierany nacisk.

Zwłoka w udzieleniu pomocy przez niezależnych lekarzy może doprowadzić do tragicznych skutków. Dlatego Fundacja „Otwarty Dialog” zwraca się do międzynarodowej społeczności, w tym także do niezależnych humanitarnych organizacji medycznych „Lekarze bez granic” i „Międzynarodowy Czerwony Krzyż” z apelem, aby wysłały one swoich współpracowników do kolonii УГ(UG) 157/11 w celu udzielenia właściwej pomocy medycznej Rozie Tuletayevej, znajdującej się w niezwykle krytycznej sytuacji. Nalegamy, aby rząd Kazachstanu zagwarantował Rozie Tuletayevej możliwość złożenia wizyty przez niezależnych lekarzy. Zwracamy się także z apelem do Prezydenta Republiki Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva o udzielenie prawa łaski dla Rozy Tuletayevej.

Wszystkich zainteresowanych udzieleniem poparcia dla naszych próśb i apeli, prosimy o wysyłanie pism pod następujące adresy:

  • Médecins Sans Frontières (78 rue de Lausanne, Case Postale 116, 1211 Geneva 21, Switzerland. Tel.: +41 22 849 84 84. Fax: +41 22 849 84 04)
  • International Red Cross and Red Crescent Movement: P.O. Box 303, CH-1211 Geneva 19, Switzerland. Tel.: +41 22 730 42 22. Fax: +41 22 733 03 95.
  • Prezydent Kazachstanu Nursultan Nazarbayev – Kancelaria Prezydenta, gmach ”Akorda”, Lewy Brzeg, Astana 010000, Kazachstan, fax +7 7172 72 05 16.
  • Minister Ochrony Zdrowia Republiki Kazachstanu Kairbekova Salidat Zekenova (Astana, Lewy Brzeg, ul.Оrynborg 8, Dom Ministerstw brama 5, tel. +7 7172 74 32 43, +7 7172 74 32 40)
  • Naczelnik zakładu karnego УГ 157/11 Samat Rayev (zakład karny УГ 157/11, ul. Satybaldina 47, Atyrau, 060000, tel. +7 7122 46 50 11, +7 7122 46 11 49)

 

Dodatkowe informacje:

Od 04.06.2012 Roza Tuletayeva odbywa wyrok 5 lat pozbawienia wolności, oskarżona za organizowanie masowych zamieszek w Zhanaozenie. 28.05.2013 Sąd Najwyższy Kazachstanu utrzymał poprzedni wyrok Rozy Tuletayevej, ignorując jej ciężki stan zdrowia, wywołany między innymi stosowaniem okrutnych tortur przez organy śledcze. Oprócz guza wątroby i niezdiagnozowanych oproblemów z kręgosłupem, Roza Tuletayeva cierpi na przewlekłą mastopatię, ma ma niskie ciśnienie 80/50, rosnącą torbiel, pogarsza się jej wzrok. Córka Rozy Tuletayevej obawia się, że jej matka nie dożyje do końca okresu odbywania kary. Parlament Europejski w swojej rezolucji ogłoszonej 18.04.2013 zaapelował o uwolnienie Rozy Tuletayevej, skazanej na podstawie politycznie umotywowanych oskarżeń.