Gorące tematy:

Zaproszenie na spotkanie z przedstawicielami prasy: Kazachstan delegalizuje media krytykujące władzę

16 kwietnia2013 г., w godzinach od 11.00 do 12.30 w siedzibie organizacji „Reporterzy bez granic” (Reporter ohne Grenzen), Brückenstraße4, 10179 Berlin, odbędzie się spotkanie z przedstawicielami prasy kazachstańskiej.

Przywódcy Kazachstanu, kraju bogatego w surowce mineralne, niedawno doprowadzili do zdelegalizowania najważniejszych środków masowego przekazu, które krytykowały istniejący ustrój. Po okrutnym stłumieniu strajku pracowników sektora naftowego pod koniec 2011r., autorytarni przywódcy zostali poddani głębokiej krytyce. W ślad za tym w redakcjach nastąpiły przeszukania. W ich wyniku zatrzymano komputery.  Służby specjalne rozpoczęły akcję śledzenia dziennikarzy, posuwając się nawet do prowadzenia obserwacji ich mieszkań. „Reporterzy bez granic” zaliczają prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva do najbardziej zaciekłych wrogów wolności prasy na całym świecie. Każdy, kto przekaże informację na temat jego majątku lub korupcji panującej w jego otoczeniu, może trafić do więzienia. Niektóre media, które mimo wszystko odważyły się na wypowiedzenie słów krytyki, przestały istnieć: pod koniec grudnia zostały zdelegalizowane gazety „Vzglyad” i „Respublika”, a także kanały telewizyjne „К +” i „Stan TV”. A przecież kilka tygodni wcześniej Kazachstan został wybrany na nowego członka Rady Praw Człowieka przy ONZ .

Międzynarodowa organizacja obrońców praw człowieka „Reporterze bez granic” i Fundacja „Otwarty Dialog” zapraszają redaktorów naczelnych zamkniętych gazet na spotkanie z przedstawicielami prasy, w celu przedstawienia sytuacji powstałej w Kazachstanie: 

IGOR VINIYAVSKIY

Był szefem opozycyjnego tygodnika „Vzglyad” od 2007 roku aż do zamknięcia gazety, które nastąpiło 20 grudnia 2012 roku na mocy postanowienia sądu. W 2012 r. Viniyavskiy spędził dwa miesiące w więzieniu, rzekomo za nawoływanie w swojej gazecie do siłowego obalenia rządu.  „Reporterzy bez granic” i Parlament Europejski wystąpili w jego obronie. Jeszcze w 2004 r. gazeta, wydawana w Pawłodarze na północy Kazachstanu pod kierownictwem Viniyavskiego, została oskarżona o pomówienie, a następnie zamknięta. W czerwcu 2011 r. dziennikarz nie otrzymał zgody na wyjazd do Brukseli, gdzie miał wziąć udział w konferencji na temat korupcji w Azji Środkowej.

IRINA PETRUSHOVA

W 2000 r. była założycielem tygodnika „Respublika”. Próby zamknięcia jej za artykuł, w którym skrytykowano rząd, wydawca obszedł poprzez rejestrację gazety pod inną nazwą. W 2002 r. pod adresem redakcji kierowano groźby: nieznane osoby na fasadzie budynku powiesiły martwego psa, a następnie go podpaliły. Petrushova, której grożono śmiercią i oskarżano o uchylanie się od płacenia podatków, uciekła do Moskwy. Stamtąd też kierowała pracą gazety do czasu zamknięcia tygodnika 25 grudnia.

 

Język spotkania: częściowo rosyjski z tłumaczeniem na niemiecki.

Rejestracji można dokonać pod adresem [email protected]

 

Kontakt z prasą:
Reporterzy bez granic” (Reporter ohne Grenzen)
Ulrike Gruska/ Christoph Dreyer
www.reporter-ohne-grenzen.de
tel.: +49 (0)30 60 98 95 33-55

Kontakt z prasą:

Reporterzy bez granic” (Reporter ohne Grenzen)

Ulrike Gruska/ Christoph Dreyer

[email protected]

www.reporter-ohne-grenzen.de

tel.: +49 (0)30 60 98 95 33-55