Gorące tematy:

Igor Vinyavskiy

Igor Vladimirovich Vinyavskiy(22.05.1976) – dziennikarz, redaktor gazety „Vzglyad” (Kazachstan).

Wykształcenie: W 2003 r. ukończył Pawłodarski Uniwersytet (kierunek dziennikarski).

Doświadczenie zawodowe: Pracował w telewizji ТVК-6 (w Semipalatińsku), w gazetach regionalnych „Spiektr”, „Nasze Dieło”, „Irtysh Times”. W 2000 r. przeszedł do spółki radiowo-telewizyjnej „Irbis”. Od marca 2007 roku jest redaktorem naczelnym gazety „Vzglyad” (Almaty).

Nagrody: W 2003 roku Igor Vinyavskiy został laureatem nagrody „Wolność”, ufundowanej przez ruch „Demokratyczny Wybór Kazachstanu” za zasługi dla rozwoju demokracji w Kazachstanie.

Prześladowania: 1.02.2010. Medeuskiy Sąd Rejonowy miasta Almaty skonfiskował nakład gazety „Vzglyad”. Powodem było powództwo Timura Kulibaeva, zięcia prezydenta Nursultana Nazarbayeva, za opublikowanie artykułu Mukhtara Ablyazova, w którym została przedstawiona wersja o przekazaniu łapówek przez chińską korporację CNPC i naruszeniach korupcyjnych Zastępcy Prezesa Zarządu Funduszu „Samruk-Kazyna” Timura Kulibaeva (został on mianowany w dniu 12 kwietnia 2011 r. Po tragicznych wydarzeniach w Zhanaozenie w dniu 26 grudnia 2011 roku złożył rezygnację ze stanowiska).

 8.02.2010. W Wiedniu, przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Miklos Haraszti potępił i nazwał „niebezpiecznymi próbami wprowadzenia cenzury” powództwa wysoko postawionych urzędników w Kazachstanie, Tadżykistanie i na Węgrzech przeciwko  lokalnym mediom.

Wiosną 2010 roku przeciwko gazecie „Vzglyad” został złożony pozew w obronie czci i godności doktora Adil Keldybaeva, który został zwolniony z instytucji medycznej za oszustwo przeciwko pacjentowi Dmitrijowi Danilovowi, co zostało stwierdzone w opinii komisji lekarskiej (art. „Kamienie czasami wracają”, Nr 21 (157) z dn. 4 czerwca 2010 r.). Po decyzji Sądu pierwszej instancji niezależna gazeta „Vzglyad” złożyła apelację, jednak sąd apelacyjny utrzymał wyrok w mocy, zobowiązując gazetę do wypłaty A. Keldybaevowi odszkodowania w wysokości 15 mln tenge (około 100.000 dolarów).

Pod koniec 2010 roku komisja podatkowa przedstawiła redaktorowi gazety zarzut oszustwa podatkowego na ponad 37 mln tenge (251 000 dolarów).

26.10.2011. Igor Vinyavskiy podpisał oświadczenie „O przestępczych i bezkarnych prowokacjach w obwodzie Mangistauskim i nieodpowiedzialności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych” w związku z atakami na działacza strajkowego Estaya Karashaeva i ekipę zdjęciową portalu internetowego „Stan-TV”.

23.01.2012. Igor Vinyavskiy został zatrzymany pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 170 akapit 2 Kodeksu Karnego (wzywanie do obalenia siłą lub zmiany porządku konstytucyjnego lub siłowego naruszenia jedności terytorialnej Republiki Kazachstanu za pośrednictwem mediów podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności na okres od trzech do siedmiu lat). Ulotki, o rozpowszechnianie których śledczy oskarżają I. Vinyavskiego, znaleziono w dniu 23 kwietnia 2010 r.

26.01.2012. Almalinsky sąd w Almaty na posiedzeniu zamkniętym zadecydował o zastosowaniu środka prewencyjnego wobec Igora Vinyavskiego, Vladimira Kozlova i Serika Sapargali, aresztowanych w dniu 23.01.2012 r. przez Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu po przeprowadzeniu przeszukań w biurach redakcji i partii oraz w ich domach.

28.01.2012. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyraziło protest przeciwko aresztowaniu Igora Vinyavskiego, redaktora naczelnego gazety „Vzglyad” oraz przedłużenia okresu jego aresztowania do 2 miesięcy.

7.02.2012. Ukraińska organizacja dziennikarska „Stop Cenzurze!” potępiła represje, którym  władze kazachskie poddały niezależnych dziennikarzy.

7.02.2012. W Kazachstanie utworzono „Komitet Obrony Igora Vinyavskiego”.

15.03.2012. Igor Vinyavskiy, redaktor naczelny gazety opozycyjnej „Vzglyad” został zwolniony z więzienia KBN na podstawie amnestii. Jego uwolnienie zbiegło się z przyjęciem rezolucji w sprawie Kazachstanu przez Parlament Europejski. W tekście rezolucji, oprócz wymagań, które ma spełnić Kazachstan w celu poprawy polityki w dziedzinie praw człowieka, konstatuje się, że „co najmniej 43 osób, w tym wybitnych przywódców i działaczy strajku pracowników naftowych, m.in. Talat Saktaganov, Roza Tuletaeva i Natalia Azhigalieva staną w marcu przed sądem pod zarzutem popełnienia czynów, za które grozi kara pozbawienia wolności na okres do sześciu lat.”