Gorące tematy:

Polscy parlamentarzyści w obronie dziennikarzy w Kazachstanie

Na 4 tygodnie przed zapowiadaną wizytą premiera Kazachstanu Serika Achmetova w Warszawie, polscy politycy różnych ugrupowań zaapelowali o zaprzestanie prześladowania niezależnych mediów w środkowoazjatyckim kraju.

W apelu zaadresowanym do Ambasadora Republiki Kazachstanu Yerika Utembayeva polscy parlamentarzyści wyrazili najwyższe zaniepokojenie groźbami pozbawienia życia i zdrowia, jakie kazachstański Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (spadkobierca KGB) kieruje do dziennikarzy grupy „Respublika” i ich rodzin. Przypomnieli także o międzynarodowych zobowiązaniach Kazachstanu w dziedzinie swobód obywatelskich i wolności mediów.

W apelu z 19 kwietnia politycy powołali się na informacje uzyskane od redaktor naczelnej grupy medialnej „Respublika”, Iriny Petrushovej. Reprezentanci Sejmu i Senatu zwrócili się do Ambasadora z prośbą o osobiste zaangażowanie na rzecz zaprzestania szykanowania dziennikarzy w jego ojczyźnie.

Pod listem podpisali się posłowie Marcin Święcicki (PO), Marcin Kierwiński (PO), Tomasz Makowski (Ruch Palikota), Robert Biedroń (Ruch Palikota), Małgorzata Marcinkiewicz (Ruch Palikota), oraz senator Józef Pinior (PO).

Politycy planują osobiście poprosić premiera Achmetova o wyjaśnienia www.kwestiach, podczas jego zaplanowanego na 16-17 maja pobytu w Polsce.